Mistyk z Kaukazu polskim bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 15:00
Festiwal Nostalgia w Poznaniu poświęcony będzie postaci wybitnego mistyka, duchowego nauczyciela i kompozytora Georgija Iwanowicza Gurdżijewa. Jego muzyka czerpie z tradycji kulturalnego tygla kaukaskiego.
Audio
  • Rozmowa z dyrektor Łódź Design Festival, Małgorzatą Żmijską
  • Małgorzata Mikołajczak zaprasza na Nostalgia Festival
Georgij Iwanowicz Gurdżijew
Georgij Iwanowicz GurdżijewFoto: materiały promocyjne

Swoje inspiracje – zarówno mistyczne jaki i muzyczne - czerpał orimiański guru z krzyżujących się na Kaukazie oraz na terenie dawnej Persji kultur i tradycji różnorodnych grup etnicznych (Kurdów, Persów, Turków, Ormian, Azerów, Gruzinów, Tatarów, Żydów czy Rosjan) oraz wspólnot religijnych (takich jak manichejczycy, zoroastrianie, chrześcijanie prawosławni i nestorianie, taiości, jezydzi, buddyści czy muzułmanie). Sam Gurdżijew – niestrudzony poszukiwacz prawdy o człowieku, twórca "świętych tańców" i założyciel Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka – stał się obiektem zainteresowania i źródłem inspiracji dla takich artystów jak Peter Brook, Jerzy Grotowski czy Keith Jarret.

Muzyka Gurdżijewa, który nie miał wykształcenia muzycznego, została spisana przez jego ucznia i współpracownika, rosyjskiego kompozytora Thomasa de Hartmanna. Początkowo były to utwory powstające jako tło do opracowanego przez Gurdżijewa systemu pracy nad sobą zwanego “świętą gimnastyką”, "świętymi tańcami” lub po prostu "ruchami”. Począwszy od 1924 roku w, założonym przez siebie w Prieuré d'Avon koło Fontainbleau, Instytucie Harmonijnego Rozwoju Człowieka, Gurdżijew i de Hartmann stworzyli cykle utworów fortepianowych, niezwiązanych już z "ruchami”. W ciągu trzech lat powstało ponad trzysta kompozycji, z których około stu sześćdziesięciu zostało ukończonych. To właśnie te utwory fortepianowe tworzyć będą trzon programu Festiwalu Nostalgia.
W pierwszym dniu imprezy (19 października) zmierzą się z nimi dwaj młodzi, wybitni pianiści i kompozytorzy jazzowi, Marcin Masecki oraz Piotr Orzechowski. Koncert w ramach Festiwalu Nostalgia będą ich pierwszym spotkaniem, zarówno osobistym jak też zawodowym. Drugiego dnia (20 października) posłuchamy występu "Kiedy Wschód spotyka Zachód": muzyka Georgija Gurdżijewa i Komitasa zabrzmi w wykonaniu armeńskiego zespołu The Gurdijeff Folk Instrument Ensemble pod dyrekcją Levona Eskeniana, z gościnnym udziałem doskonałej pianistki Lusine Grigoryan.

W programie, oprócz koncertów, znajdą się również filmy - klasyki kina armeńskiego - z muzyką Tigrana Mansuriana ("Barwy Granatu" Sergieja Paradżanowa, "Dzień dobry, to ja!" Frunze Dovlatyana i "Tango naszego dzieciństwa" Alberta Mkrtchyana) oraz spotkania z artystami i "Rozmowy przy instrumentach", czyli cykl rozmów o relacji instrument-zapis-improwizacja, o mistycznym duchu muzyki oraz o dialogu muzyki z obrazem (na przykładzie relacji kompozycji Mansuriana i obrazu Paradżanowa).

Tradycją Festiwalu Nostalgia jest już projekt "Silent Nostalgia", czyli wcielenie idei słuchania muzyki w ciszy, na bezprzewodowych słuchawkach udostępnianych nieodpłatnie w różnych miejscach Poznania (w tym roku m. in. w Muzeum Narodowym, Starym Browarze oraz liceach).
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nostalgiafestival.pl.
Przypomnijmy, że organizowany od 2007 roku festiwal Nostalgia skupia się na muzyce, która czerpie z korzeni narodowych oraz z twórczości klasyków, a jednocześnie otwiera się na to, co nowe i współczesne. Przywołuje pamięć i dziedzictwo przeszłości i proponuje to, co warto zapamiętać z teraźniejszości. Muzykę tę w trakcie czterech dotychczasowych edycji festiwalu przedstawiali wybitni współcześni twórcy oraz wykonawcy m.in.: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Eleni Karaindrou, Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensamble, David Cordier, Piotr Prochera, Simon Jaunin, Agata Zubel, Monika Mauch, Muriel Cantoreggi, Marek Moś i Orkiestra AUKSO.

W środowym "Poranku Dwójki" gościliśmy w studiu (w Poznaniu) Małgorzatę Mikołajczak z biura rozpoczynającego się w piątek (19 października) Festiwalu Nostalgia, która powiedziała m.in.: - Andrzej Chłopecki często mówił o "światopoglądzie nostalgicznym" lub "nostalgicznym odczuwaniu". Ta edycja Festiwalu dedykowana jest jego pamięci...

W "Poranku Dwójki" Rozmawialiśmy także z dyrektor Łódź Design Festival, Małgorzatą Żmijską. Program poprowadził Marcin Pesta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie wpuszczaj Kubusia Puchatka do dziecięcego pokoju

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 14:42
Za chwilę rozpoczyna się Łódź Design Festival, a podczas niego "Edukreacja", czyli wystawy skierowane do dzieci i rodziców. Kuratorka ekspozycji postanowiła spróbować przekonać rodziców do zasady "3 R".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Georgija Gurdżijewa na Nostalgia Festival Poznań

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 19:52
19 i 20 października Fundacja Malta zaprasza na piątą edycję Nostalgia Festival Poznań.
rozwiń zwiń