Skrzydła Dedala dla Przemysława Dakowicza

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:00
Poeta, eseista i krytyk literacki został pierwszym laureatem nagrody literackiej ustanowionej przez Bibliotekę Narodową i objętej patronatem przez Program 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Skrzydła Dedala dla Przemysława Dakowicza (Poranek Dwójki)
  • Paulina Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak z zespołu Maryna C. o piosenkach do słów Anny Świrszczyńskiej (Poranek Dwójki)
  • Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich (Poranek Dwójki)
Skrzydał Dedala przyznawane są w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej i artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej (zdj. ilustracyjne)
Skrzydał Dedala przyznawane są w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej i artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej (zdj. ilustracyjne)Foto: Chris Wightman/wikimedia/CC BY SA 2.0

Przemysław Dakowicz odebrał wyróżnienie za "odważną, oryginalną poznawczo i artystycznie refleksję nad destrukcją polskiej świadomości historycznej opisaną w książce »Afazja polska« oraz w innych tomach eseistycznych i poetyckich".

Skrzydła Dedala przyznawane będą corocznie. Wyróżnienie nawiązuje do idei nagrody im. Andrzeja Kijowskiego. – Kładziemy nacisk na odwagę, na umiejętność tworzenia nowych wartości poznawczych i artystycznych, na piękno i dojrzałość literackiej formy, a przede wszystkim zdolność wniesienia nowego spojrzenia na kwestie współczesnej kultury – tłumaczył Pawłowi Siwkowi przewodniczący jury Włodzimierz Bolecki.

Przyznanie nagrody skomentował także zaskoczony laureat.

***

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się też z aktorką Pauliną Kinaszewską i dźwiękowcem Bartłomiejem Woźniakiem, którzy opowiedzieli o nowym projekcie zespołu Maryna C. Będą to piosenki do słów Anny Świrszczyńskiej. 18 grudnia o godz. 19.00 w klubie Dzika Strona Wisły w Warszawie odbędzie się koncert zapowiadający wspomniany album.

Z kolei 17 grudnia podczas spotkania członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich wręczone zostały nagrody tego stowarzyszenia za całokształt osiągnięć artystycznych. Laureatem Nagrody Specjalnej został reżyser Jerzy Hoffman. W audycji poznaliśmy laureatów w pozostałych kategoriach.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 18.12.2015

Godzina emisji: 6.00

mc/mm

Czytaj także

"Szepczę, wrzeszczę, mruczę". Świetlicki intensywnie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Śpiewanie jest trochę niemęskie. Śpiewam tylko przy goleniu. Bardzo pięknie, ale nikt tego nie słyszy – mówił znakomity poeta i piosenkarz Marcin Świetlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magda Umer: Przybora to nieprawdopodobna wielkość literacka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 01:27
- Jeremi niesłusznie kojarzony jest tylko z genialnymi piosenkami czy Kabaretem Starszych Panów - mówiła Magda Umer.
rozwiń zwiń