Nowoczesna encyklopedia o II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 11:00
- Encykopedię zwykle kojarzymy z nudnym układem haseł od A do Z. W tym przypadku jest inaczej - mówił w Dwójce Bartosz Działoszyński, wydawca pozycji "Polska Niepodległa. Encyklopedia PWN".
Audio
  • Bartosz Działoszyński o publikacji "Polska Niepodległa. Encyklopedia PWN" (Poranek Dwójki)

Celem publikacji jest ukazanie dziejów II Rzeczypospolitej i wydarzeń z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Gość "Poranka Dwójki" wyjaśnił, że nie jest to nowa pozycja w katalogu PWN, ale wznowienie w odświeżonej szacie graficznej. Bartosz Działoszyński podkreślił, że zaletą tej encyklopedii jest wygodny dla czytelnika podział, który układa się w opowieść. - Opisujemy okres w historii Polski od I wojny światowej do II wojny światowej w podziale na pewne tematy. Mamy takie działy jak Historia, Społeczeństwo i gospodarka, Nauka i oświata, Literatura, Sztuka, Muzyka, Teatr i film, Książka, Prasa i radio, Sport. Każdy z tych działów jest zamkniętą opowieścią, i jest trochę jak rozdział powieści.

Tom zawiera blisko 2000 haseł, około 500 ilustracji, liczne mapy i tabele. Bartosz Działoszyński zwrócił uwagę, że atrakcją dla czytelnika mogą być teksty źródłowe, aneksy najważniejszych dokumentów, różne akty prawne, których w zwykłej encyklopedii nie znajdziemy.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Działoszyński (wydawnictwo PWN)

Data emisji: 5.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Powstanie Warszawskie oczami dwunastu świadków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 10:00
- Temat ludności cywilnej powstańczej Warszawy długo był niedoceniony. A przecież bohaterstwem było w ogóle żyć w tym mieście między 1939 a 1944 - podkreślała Małgorzata Czerwińska-Buczek, opowiadając o swojej książce "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Promocja polskiej kultury w brytyjskich bibliotekach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 10:00
- Idea jest taka, żeby przy współpracy z samorządami w Wielkiej Brytanii, wprowadzić do tamtejszych bibliotek tytuły, które wiążą się z polską kulturą - o akcji "Polish Bookshelf Project" mówił w Dwójce Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.
rozwiń zwiń