Powstanie Warszawskie oczami dwunastu świadków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 10:00
- Temat ludności cywilnej powstańczej Warszawy długo był niedoceniony. A przecież bohaterstwem było w ogóle żyć w tym mieście między 1939 a 1944 - podkreślała Małgorzata Czerwińska-Buczek, opowiadając o swojej książce "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne".
Audio
  • Z Małgorzatą Czerwińską-Buczek o jej książce "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne" rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki  Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek
Fragment okładki książki "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne" Małgorzaty Czerwińskiej-BuczekFoto: materiały prasowe

- Bohaterami mojej poprzedniej książki poświęconej powstaniu były tylko osoby związane z podziemnym państwem polskim. W tej rejestruję również wspomnienia ludności cywilnej, osób, które były wówczas dziećmi - mówiła Małgorzata Czerwińska-Buczek.

Na ile można zaufać wspomnieniom dziecka? Czym się one różnią od świadectw dorosłych? W rozmowie również m.in. o tym, jak powstawały książki Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek, o niezwykłych spotkaniach autorki ze świadkami sierpnia 1944.

Premiera najnowszej publikacji Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek poświęconej losom uczestników Powstania Warszawskiego odbędzie się w środę 29 czerwca w Muzeum Powstania Warszawskiego.  

***

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek (autorka książki "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne")

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mc

Czytaj także

Kino historyczne. "To nie jest budowanie pomników"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:00
- Historię trzeba opowiadać poprzez losy ludzkie. To nie powinno być odrobienie lekcji, praca na zamówienie - podkreślał Waldemar Krzystek w Dwójkowej dyskusji o kinie historycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cichociemni to dwa żołnierskie pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:00
- Przyjęło się mówić o cichociemnych jako formacji, ale to nie była żadna formacja, tylko rzesza żołnierzy, którzy ochotniczo podjęli się służby w kraju - mówił w Dwójce historyk prof. Marek Ney-Krwawicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszą polską stewardessę ukształtowało Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 10:00
- Zanim Zofia Glińska stworzyła korpus stewardess w Polsce, dowodziła dwoma oddziałami sanitariuszek w Powstaniu Warszawskim - opowiadała Anna Sulińska, autorka reportażu "Wniebowzięte. O stewardessach w PRL-u".
rozwiń zwiń