Dziecko, czyli dar życia

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 12:10
Dziecko było radością, dumą i szczęściem swoich rodziców - mówiła z okazji Dnia Dziecka w "Abecadle etnografa" dr Barbara Ogrodowska. - Jego narodziny jako akt biologiczny wskazywały na trwałość całej rodziny i społeczności.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak mówiła badaczka, narodziny dziecka oswajano w kulturze ludowej poprzez różne praktyki, rytuały, obrzędy. Bardzo ważny był okres oczekiwania na dziecko, źródło różnych - dzisiaj już zapomnianych lub mało racjonalnych - praktyk, które miały to dziecko chronić i zapewnić mu szczęśliwy start.

Jak słuchaliśmy, wyjątkowy status od zawsze miała kobieta ciężarna, która musiala na siebie wyjątkowo uważać. Nie wolno jej też było niczego odmawiać - wszelkie jej zachcianki musiały być spełniane, nawet te najdziwniejsze...

Trudnym momentem zawsze było rozwiązanie. Dzieci rodziły się w domu, pod opieką położnej i akuszerki. Ważnym gestem w kulturze ludowej było zawiązanie pępowiny, po którym wzywano ojca, aby poprzez wzięcie noworodka na ręce przyjął na siebie wszelkie obowiązki ojcowskie.

Jak wyglądało wychowanie dzieci na dworach, a jak na wsiach? Czym dla kobiety i społeczności był poród? Skąd się wzięły mamki? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 01.06.2019 

Godzina emisji: 8.50

at

Czytaj także

Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:00
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń