X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości.
Audio
  • Szamanizm - opowiada dr Ewa Klekot (Poranek Dwójki/Abecadło Etnografa)
Szaman. Mongolia.
Szaman. Mongolia.Foto: Shutterstock

 Szamanizm jako zjawisko jest nierozerwalnie związany z odmiennymi stanami świadomości. Odmienne stany świadomości człowiek może osiągać za pomocą substancji rozmaitego pochodzenia, jak i za pomocą takich praktyk jak taniec czy ćwiczenia oddechowe. Chodzi o uzyskanie doświadczenia mistycznego. Wejście w ten stan świadomości jest kluczowe, bo pozwala oderwać się od swojego ciała, zyskać inny ogląd rzeczywistości i stać się innym bytem. Ten rodzaj praktyk w antropologii nazywa się animizmem, który od XIX wieku podkreśla, że wszystko ma duszę a cały świat należy do grupy istot, które współtworzą go i człowiek jest tylko jedną z nich. Drzewa, kamienie, ryby, jaguary – wszystkie one to "ludy" tego świata, a człowiek nie jest jego koroną, ale częścią wielkiego organizmu.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Ewa Klekot

Data emisji: 11.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs


Zobacz więcej na temat: antropologia

Czytaj także

Taniec, czyli ruch niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 13:49
- Ruch jest dla człowieka czymś naturalnym. Taniec to też ruch, ale jednak niecodzienny, specyficzny - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżyc, gwiazdy i komety

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 09:00
Księżyc to dziwaczny wędrowiec po nocnym niebie o zmiennym obliczu i niepokojącym, zimnym świetle, wkradający się podstępnie do ludzkich domostw. Budził więc dwojakie uczucia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach. Jakie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Systemy wartości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
Bardzo długo w antropologii mówiono o zjawisku, które nazywano wartościami kulturowymi. Oznaczały one wartości współdzielone przez grupę, oznaczały również wartości zewnętrzne w stosunku do ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
Cultus po łacinie oznacza cześć, hołd, uwielbienie przedmiotu kultu. Pokazuje to relacje podmiotowo-przedmiotową, czyli jest ktoś lub coś, co jest przedmiotem kultu i musi być ktoś, kto jest podmiotem ten kult uprawiającym.
rozwiń zwiń