75. lat od wybuchu zrywu. Co wiemy o Powstaniu Warszawskim?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 14:07
Gościem audycji będzie Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które przeprowadziło badania na temat tego, jaka jest dziś wiedza o Powstaniu Warszawskim.
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie (fragment monumentu)
Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie (fragment monumentu)Foto: pixabay/domena publiczna

Na spotkanie z Rafałem Wiśniewskim, z którym porozmawiamy o tym, czy i jak zmieniła się percepcja historycznego zrywu sprzed 75. lat zapraszamy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Studio Dwójki odwiedzi też Karol Kalinowski historyk z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut przygotował nowoczesny portal "Zapisy Terroru". Są to dostępne online zbiory dokumentów - relacji świadków. Stale rozbudowywana baza, licząca obecnie ponad 5700 świadectw (z których już ponad 3500 przetłumaczono na język angielski), zawiera prawie 1000 relacji dotyczących Powstania Warszawskiego.

Ponadto w specjalnym wydaniu audycji:

  • "Odbicie. Jestem jak Ty zapewne" - nowoczesna wystawa, na której specjalny program poprzez scan naszej twarzy wyszukuje - spośród 700 archiwalnych zdjęć - najbardziej podobną do mas osobę walczącą w Powstaniu i przybliża nam jej historię
  • pierwsze od ponad 20 lat wydanie wspomnień inż. Stanisława Jankowskiego "Agatona" - "Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie". Książka przedstawiająca jedno z najważniejszych świadectw okresu wojny jest opowieścią o ludziach, zadaniach wywiadowczych, życiu codziennym i ważnych historycznych momentach
  • wspomnienia Stanisława Aronsona , legendarnego "Ryśka" z Kedywu AK, powstańca warszawskiego, uciekiniera z pociągu do Treblinki, obywatela Polski i Izraela.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Całość dopełni specjalnie dobrana oprawa muzyczna z utworami związanymi z Powstaniem Warszawskim.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (1.08) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

mko/bch

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Czytaj także

Rzeź Woli - eksterminacja mieszkańców Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 06:00
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 6 sierpnia 1944. Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 05:55
- Chłopcy szli w teren, niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń