Ostatni sprawiedliwi. Opowieści tych, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:44
Dwadzieścia rozmów. Kilkadziesiąt uratowanych istnień. Prawdziwe wspomnienia, ludzkie emocje i opowieści ostatnich żyjących uczestników tamtych wydarzeń. Nieraz trudno uwierzyć, że te historie wydarzyły się naprawdę. W "Poranku Dwójki" opowiemy o niezwykłej książce, zawierającej wspomnienia Polaków obdarzonych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Okładka książki Ostatni sprawiedliwi
Okładka książki "Ostatni sprawiedliwi"Foto: Mat. prasowe

Bohaterowie książki "Ostatni sprawiedliwi" opowiadają historie swoje i ludzi, którym pomogli. Helena Goldstein zostaje Marią Bożek. Koleżanka ze szkolnej ławki pomaga jej wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. I dzieli się z nią własną tożsamością. Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.

Jeszcze kilkanaście lat temu przeprowadzenie tych rozmów byłoby niemożliwe. Bohaterowie długo dojrzewali do opowiedzenia światu o tym, co przeżyli i jak wiele ryzykowali, by ratować życie: krewnych i przyjaciół, ale także nieznajomych, przypadkowo spotkanych ludzi. O tym, co robili, często nie wiedzieli nawet ich najbliżsi.

O książce "Ostatni sprawiedliwi. Rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej" porozmawiamy z jej współautorką - Anną Piątkowską. Zapraszamy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Po godzinie 9.30 odwiedzi nas wicedyrektor Biblioteki Narodowej Dominik Cieszkowski. Opowie nam o największej bibliotece cyfrowej w Polsce - POLONIE. To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów. Porozmawiamy także o "Patrimonium" – digitalizacji i udostępnianiu polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

W audycji również:

  • rytm, ruch i urzekające słowo, czyli spektakl "Sen" na 143. urodziny Bolesława Leśmiana,
  • Teatr Czterech, czyli międzypokoleniowy zespół, regularnie funkcjonujący w Muzeum Sztuki Współczesnej. Jako ostatni wraz z widzami gasi światła na zakończenie wystaw czasowych, tworząc performatywne finisaże.

Zapraszamy również do udziału w naszych konkursach: "Płyta tygodnia" oraz "Do 3 razy sztuka".

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (22.01) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/pg

Czytaj także

"Boże Ciało" nominowane do Oscara. Michał Oleszczyk: w tej kategorii nigdy nic nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:43
- W tym momencie istotne jest to, w jaki sposób zostanie poprowadzona promocja tego filmu. Przypomnijmy, że w tym roku Akademia Filmowa postanowiła przyznać Oscary trzy tygodnie wcześniej niż to było w roku ubiegłym i już 9 lutego przekonamy się kto otrzyma statuetki. Czasu na promocję nie ma więc dużo. Akurat w tej kategorii zdarzają się niespodzianki - mówił w "Poranku Dwójki" krytyk Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Beczek: to jest Stachury portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 09:35
- Każda osoba inaczej opowiada o Stachurze i tych Stachurów jest w książce czterdziestu. Każdy inaczej go zapamiętał i inaczej filtruje jego życie i osobowość poprzez siebie. To bardzo skomplikowana, niejednolita i ciekawa postać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia autor książki "Teraz oto jestem. Edward Stachura we wspomnieniach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest Maria z Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 15:14
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Michałem Znanieckim, reżyserem niezwykle rzadko wystawianej w Polsce tango operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Laszczkowski: renowacja kolegiaty w Ołyce to gigantyczny projekt

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:20
- Ten jeden z najpiękniejszych polskich XVII-wiecznych kościołów do naszych czasów przetrwał w stanie całkowitej rujnacji - podkreślał dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, opowiadając o pracach konserwatorskich przy Kolegiacie Świętej Trójcy w Ołyce.
rozwiń zwiń