Klaudiusz Baran: ta płyta to pewne podsumowanie mojej artystycznej działalności

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 11:06
- Są to sonaty bardzo mi bliskie. Czuję tę muzykę, jestem z nią emocjonalnie związany. Może jest to trochę podsumowanie pewnych lat moje działalności artystycznej, gdy te sonaty rzeczywiście funkcjonowały w moim repertuarze, zresztą nadal funkcjonują. Chciałem zapisać je na nośniku. Bardzo się cieszę, że to się udało - mówił w "Poranku Dwójki" ceniony akordeonista.
Klaudiusz Baran
Klaudiusz BaranFoto: Grzegorz Śledź/PR

Posłuchaj
11:32 Poranek Dwójki 31.05.2021 baran.mp3 Mistrzowie rosyjskiej literatury akordeonowej na płycie Klaudiusza Barana (Poranek Dwójki)
Klaudiusz Baran .png
Premiera solowego albumu Klaudiusza Barana w wytwórni DUX 

Swój najnowszy solowy album Klaudiusz Baran nagrał dla słynnej wytwórni DUX. Znalazły się na niej utwory czołowych twórców XX-wiecznej rosyjskiej literatury akordeonowej: Władysława Zołotariowa, Aleksandra Nagajewa i Albina Repnikowa. Ich sonaty łączy rys tragizmu, refleksji nad życiem, ale w cieniu śmierci.

- Wschodnia dusza, rys tragizmu - może dlatego czasami łatwiej jest wejść w ten materiał muzyczny zarówno pod względem wyrazowym, jak i emocjonalnym. Dużo jest tam emocji tragicznych, odpowiada to mojej wrażliwości - tłumaczył muzyk i rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Czytaj także:

Dzieła, po które sięgnął Klaudiusz Baran powstały w odstępie kilku lat. - Wydaje mi się, że pomiędzy 1972 a 1981 rokiem. Na pewno było to około dziesięciu lat, więc bardzo blisko. Zresztą sonata Nagajewa jest sonatą pamięci Zołotariowa. Nagajew powiedział kiedyś, że nie byłoby go, gdyby nie Zołotariow. Byli blisko związani. A Repnikow nazwał swoją sonatę autobiograficzną - opowiadał gość Dwójki.

Płyta, o której opowiadał w audycji Klaudiusz Baran ukazała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Klaudiusz Baran (akordeonista i bandoneonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Łukasz Matuszyk: to efekt moich poszukiwań skupionych wokół muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 17:36
- Bałem się konfrontacji z muzykami, którzy zadają sobie ten trud, żeby badać muzykę ludową. Ja trochę celowo nie zadałem sobie tego trudu, bo bardziej interesował mnie materiał, którym się posługiwałem - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" akordeonista, aranżer i kompozytor o swojej najnowszej płycie pt. "Bagaż II – zdarzenia ludowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin - prawie w komplecie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 21:20
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał 14 płytowy zestaw chopinowskich nagrań Tatiany Szebanowej. Artystka, grając na Erardzie z 1849 roku, utrwaliła niemal wszystkie utwory polskiego kompozytora. O interpretacjach - zmarłej dziesięć lat temu pianistki - opowiadał Andrzej Sułek. 
rozwiń zwiń