Paweł Orski: w Krakowie pojawią się znakomici wykonawcy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:00
- Staramy się prezentować możliwie pełne spektrum polskiej muzyki, ciekawie od strony programowej, a także zapraszać gości spoza naszego kraju, gdyż naszym celem jest również promocja rodzimej twórczości za granicą - mówił na antenie Dwójki Paweł Orski, dyrektor 17. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Voloshyn/Shutterstock

Posłuchaj
15:13 2021_07_08 09_31_23_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Paweł Orski: w Krakowie pojawią się znakomici wykonawcy (Poranek Dwójki)

Wydarzenia festiwalowe zgodnie z tradycją zaplanowane są w kilku miejscach, a rozpoczną się od wykonania "Hagith", jednoaktowej opery Karola Szymanowskiego. - Całą obsadę stanowią debiutanci w swoich partiach, tytułową wykona Joanna Zawartko, Starym Królem będzie Wojciech Parchem, a Młodym Królem objawienie polskiej sceny muzycznej, tenor Stanisław Napierała. Pozostali śpiewacy to także świetni, młodzi wykonawcy, myślę, że ten koncert będzie świetną inauguracją - mówił gość Dwójki.


KAROL SZYMANOWSKI 510.jpg
Szymanowski nauczył skrzypce wzdychać. Posłuchaj!

Według dyrektora ten zróżnicowany gatunkowo festiwal rządzi się pewnym prawem. - Zaczynamy od mocnego uderzenia, formy operowej, końcówka też będzie spektakularna, ponieważ wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka - zapowiedział.

Na program festiwalu składają się również koncerty kameralne, umiejscowione w różnych ciekawych miejscach Krakowa. - Jednym z naszych założeń jest prezentacja piękna naszego miasta - zaznaczył Paweł Orski.

Czytaj też:

Ważnym punktem na festiwalowej mapie będzie też koncert muzyki Witolda Lutosławskiego. - On się wręcz wstydził tych kompozycji, nakazał ukrycie, niepublikowanie tego, co popełnił na przełomie lat 50. i 60., a są to piosenki taneczne napisane pod pseudonimem "Derwid". Wykonywały je wielkie damy polskiej sceny, jak Kalina Jędrusik czy Sława Przybylska, a u nas zostaną zaprezentowane w sposób odkrywczy. Zaśpiewa je światowej sławy sopranistka Elżbieta Szmytka, której towarzyszyć będzie akordeonista Janusz Wojtarowicz, założyciel i lider sławnego Motion Trio - zapowiedział dyrektor festiwalu.

Pierwotnie na finał przewidziane było prawykonanie dzieła Piotra Orzechowskiego "Missa sine verbis". - Niestety z powodów od nas niezależnych musieliśmy je odwołać. Na zakończenie tegorocznego festiwalu Wrocław Baroque Ensemble jeden z najlepszych polskich zespołów muzyki dawnej zaprezentuje się w znakomitym programie - podkreślił Paweł Orski.

17. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie trwa od 8 do 18 lipca. Patronuje mu Program II Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Paweł Orski (dyrektor Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie)

Data emisji: 8.07.2021

Godzina emisji: 9.30

moCzytaj także

"Człowiek wielu pasji". Archiwalna rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 10:00
Z okazji pierwszej rocznicy śmierci Krzysztofa Pendereckiego przypomnieliśmy fragmenty wywiadu z kompozytorem z roku 2013. Kompozytor mówił wówczas m.in. o niezwykłej więzi z wnuczką od pierwszych chwil jej życia, o poczuciu humoru w muzyce, o kupowaniu na targu dwóch tysięcy jajek w celach ogrodniczych, o współpracy z zespołem Radiohead... i o tym, dlaczego doprowadził swoją żonę do rozpaczy kupując pewien samochód. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Szymanowski przed Trybunałem Płytowym

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:00
Przed Trybunałem Płytowym Dwójki tym razem stanęły Wariacje op. 3 Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń