Filip Berkowicz o AUKSODRONE: doskonała trójka to wyznacznik tego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:00
- To trzy dni i trzy koncerty dziennie, a w sumie 25 wydarzeń, w tym premiera opery "Pokora" inspirowanej książką autorstwa Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem - mówił w "Poranku Dwójki" Filip Berkowicz, kurator festiwalu AUKSODRONE.
Filip Berkowicz
Filip BerkowiczFoto: PAP/Adam Warżawa

Wydarzenie to rozpocznie się 5 listopada w Tychach, a jego gospodarzem i jednocześnie uczestnikiem jest Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO. W programie są projekty orkiestrowe z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej, w tym trzy opery stworzone przez kompozytora Aleksandra Nowaka i pisarza Szczepana Twardocha.

Posłuchaj
11:07 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_11_03-09-35-32.mp3 Filip Berkowicz zaprasza na festiwal AUKSODRONE (Poranek Dwójki)

- Alek Nowak towarzyszy nam od pierwszej edycji festiwalu, kiedy skomponował dla nas utwór "La la la". To był wstęp do naszej zacieśnionej współpracy. Od drugiej edycji festiwalu realizujemy wspólny projekt operowy. Rozpoczęliśmy od widowiska "Drach. Dramma per musica" obsypanego nagrodami - wyjaśniał Filip Berkowicz.

auksodrone 2021 1200x600_strony partnerów.jpg
AUKSODRONE. Festiwalowe dni w tyskiej Mediatece

Była to pierwsza festiwalowa współpraca Aleksandra Nowaka ze Szczepanem Twardochem, który stworzył tekst.

- Bardzo zależało nam na tym, żeby to nie dramaturg pisał libretto, ale pisarz - mówił Filip Berkowicz. - W ubiegłym roku w ramach projektu operowego zaprezentowaliśmy "Syrenę. Melodrama aeterna", natomiast w tym roku odbędzie się premiera "Pokory. Dramma giocoso" inspirowanej książką autorstwa Twardocha pod tym samym tytułem.

Wszystkie te trzy tytuły znalazły się w tegorocznym programie festiwalu.

Czytaj także:

Nowością tegorocznej odsłony wydarzenia jest natomiast opowieść o pokoleniu 1951, tzw. pokoleniu stalowowolskim.

- Jest to hołd składany w 70-lecie urodzin kompozytorów Aleksandra Lasonia, Andrzeja Krzanowskiego i Eugeniusza Knapika. Wszyscy mamy w pamięci to, co działo się na w Stalowej Woli na festiwalu Młodzi Muzycy Młodemu Miastu, gdzie miały miejsce liczne prawykonania. Zaprosiliśmy więc Aleksandra Lasonia, Eugeniusza Knapika i żonę Krzanowskiego do udziału w festiwalu - zapowiadał Filip Berkowicz.

W programie wydarzenia znalazły się także sety DJ-skie i spotkania z artystami.

Festiwal AUKSODRONE odbywa się w terminie 5-7 listopada w Tychach pod patronatem Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (kurator festiwalu AUKSODRONE)

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Festiwal Auksodrone przenosi się do internetu - posłuchaj i obejrzyj w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 14:07
- Z powodu zamknięcia instytucji kultury odpada wiele wydarzeń, które odbywały się w murach Mediateki w Tychach, więc jesteśmy w sytuacji, w której przenosimy się do internetu. Muzyka zabrzmi na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a my będziemy te koncerty streamingować - mówił w Dwójce dyrygent Marek Moś o rozpoczynającym się dzisiaj (w piątek 6 listopada) Festiwalu Auksodrone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auksodrone. "Penderecki 2.0. Skalpel"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 11:43
W audycji przeniesiemy się do Mediateki w Tychach, gdzie odbywa się festiwal Auksodrone. Hołd Krzysztofowi Pendereckiemu złożą Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli duet Skalpel. 
rozwiń zwiń