Pinchas Steinberg: muzyki nie można odebrać intelektualnie, trzeba ją poczuć

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 21:28
- "Moja ojczyzna" Smetany to bardzo czeska muzyka. W tym dziele zaklęta jest dusza tego narodu, jego historia i legendy. Słuchając jej, wystarczy usiąść wygodnie, otworzyć uszy, serca i poczuć tę muzykę. To wystarczy - mówił w Dwójce znakomity dyrygent Pinchas Steinberg.
Audio
  • Pinchas Steinberg o "Mojej ojczyźnie" Bedricha Smetany (Filharmonia Dwójki)
Bedrich Smetana
Bedrich SmetanaFoto: Shutterstock/Michal Tomes

Posłuchaj
11:03 Filharmonia Dwójki 29.10.2021.mp3 Pinchas Steinberg o "Mojej ojczyźnie" Bedřicha Smetany (Filharmonia Dwójki)

Pinchas Steinberg w piątkowy wieczór (29.10) wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wykonał Moją ojczyznę - cykl obrazów dźwiękowych Bedřicha Smetany, który w tym dziele przedstawił romantyczną wizję swojej ukochanej ojczyzny.

Gość audycji wspominał, że często wykonywał ten utwór z Czeską Filharmonią. - Okazało się, że w ich odczuciu doskonale rozumiem czeską mentalność, wrażliwość, duchowość. Przyjąłem to jako wielki komplement, bo to przecież ich narodowa muzyka.

Czytaj też:

Zdaniem dyrygenta dzieło Bedřicha Smetany to tak naprawdę niezależne utwory, charakteryzujące się odmienną ekspresją. - Mimo to nigdy nie zdecydowałem się na to, by grać tylko wybrane fragmenty. Zawsze wykonywałem Moją ojczyznę w całości.

- Jest jeszcze jeden istotny aspekt. Gdy Smetana pisał to dzieło, był kompletnie głuchy. Po prostu któregoś ranka, po wieczorze spędzonym w Teatrze Narodowym, obudził się i nic nie słyszał - jak Beethoven! Komponując, opierał się wyłącznie na swojej wyobraźni. Podczas pierwszej próby z Czeską Filharmonią był w stanie śledzić przebieg muzyki, obserwując ruch smyczków. Trudno mi sobie to wyobrazić - przyznał Pinchas Steinberg.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Pinchas Steinberg (dyrygent)

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 20.15

Czytaj także

Prof. Jerzy Artysz: nie doceniamy wartości polskiej pieśni

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:00
- Chowamy się za parawan takiego sztucznego lęku o niezrozumiałość naszego języka, tak jakbyśmy się go trochę wstydzili. Tymczasem z mojego doświadczenia wynika, że nasz język jest odbierany znakomicie. Uważany jest za pełen kolorystyki, poruszający bardzo muzyczne obszary - mówił w Dwójce prof. Jerzy Artysz - znakomity polski baryton, który w minioną środę (18.11) obchodził swoje dziewięćdziesiąte urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lilianna Stawarz: Vivaldi był niezwykłym zwierzęciem muzycznym

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 19:46
- Bardzo często mówimy, że muzyka Vivaldiego jest prosta harmonicznie i specjalnych cudów nie należy się spodziewać, jednak w koncercie wiolonczelowym znajdujemy nieoczekiwane współbrzmienia, a opery są nieprzewidywalne. Vivaldi bawił się dysonansami - opowiadała w Dwójce klawesynistka i kierownik artystyczny Royal Baroque Ensemble Lilianna Stawarz.
rozwiń zwiń