REKLAMA

Anna Kalita: spektakl "Kontakthof" w pandemii jeszcze bardziej aktualny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:00
- To świat pokazany w pewnym pastiszu, kobiety ubrane w stroje balowe, mężczyźni w garniturach, tango - wspaniałe utwory z lat 50., a z drugiej strony zwątpienie, miny pełne zgryźliwości, pokazanie znużenia, zmęczenia, znudzenia światem, który powinien być w blichtrze - mówiła w Dwójce Anna Kalita o spektaklu "Kontakthof - Sztuka Piny Bausch".
Kontakthof - TanzTheater Wuppertal Pina Bausch. W latach 70. Pina Bausch porzuciła klasyczny balet i stworzyła nową dziedzinę sztuki - teatr tańca
"Kontakthof" - TanzTheater Wuppertal Pina Bausch. W latach 70. Pina Bausch porzuciła klasyczny balet i stworzyła nową dziedzinę sztuki - teatr tańcaFoto: Reiner Pfisterer

Widowisko zrealizowane przez niemiecki TanzTheater Wuppertal będzie można zobaczyć podczas jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.

Posłuchaj
10:40 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_11_18-09-36-22.mp3 Anna Kalita o spektaklu "Kontakthof – Sztuka Piny Bausch" (Poranek Dwójki)

 

- Od wielu lat marzyliśmy, aby zespół Piny Bausch pojawił się w Lublinie. 25 edycję zaplanowaliśmy jako prezentację sceny niemieckiej, a naszą wisienką na torcie będzie prezentacja tej grupy. Pina Bausch tworzyła teatr tańca, ona jest prekursorką tego rodzaju sztuki - wyjaśniała Anna Kalita, współorganizatorka festiwalu.

Czytaj także:


Exodus Bieguni-Harnasie 1200.jpg
"Exodus"/"Bieguni-Harnasie". Wieczór baletowy w dwóch częściach

W rozmowie z Pawłem Siwkiem przekonywała też, że choć spektakl "Kontakthof" powstał w 1978 roku, wciąż jest bardzo aktualny, a współcześnie może być odczytywany w nowych kontekstach.

- W trakcie dyskusji z zespołem, który wznawiał ten spektakl, doszliśmy do wniosku, że pandemia przyczyniła się do tego, że stał się on jeszcze bardziej aktualny - mówiła Anna Kalita. - Opowiada on o ludziach zamkniętych w sali baletowej i o kontakcie, jaki mają między sobą, o relacjach, o sposobie podejścia jednego człowieka do drugiego, o traktowaniu kobiet przez mężczyzn, mężczyzn przez kobiety. O tym, kiedy trzeba być eleganckim, a kiedy tę elegancję można schować do kieszeni i po prostu być sobą, być człowiekiem po ludzku.

Spektakl "Kontakthof - Sztuka Piny Bausch" będzie można zobaczyć 19, 20 i 21 listopada w ramach 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Są to jedyne pokazy w Polsce.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Kalita (współorganizatorka 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Pejzaż postapokaliptyczny, metaforyczny". Bartosz Szydłowski o spektaklu "Śnieg"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 13:55
Po warszawskiej premierze "Śniegu" na podstawie powieści Orhana Pamuka w Teatrze Studio na antenie Programu 1 Polskiego Radia rozmawialiśmy z reżyserem, dyrektorem Teatru Łaźnia Nowa i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie - Bartoszem Szydłowskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa wydarzenia na zwieńczenie akcji "Mamy kota na punkcie Osieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 19:00
Niedzielny wieczór upłynie w Trójce pod znakiem twórczości Agnieszki Osieckiej. Program 3 Polskiego Radia zaprasza na dwa niezwykłe wydarzenia, będące zwieńczeniem akcji "Mamy kota na punkcie Osieckiej", którą przez ostatnie tygodnie można było śledzić na radiowej antenie. Gwarantujemy, że nie zabraknie wspomnień, wzruszeń oraz muzycznych uniesień. 
rozwiń zwiń