Marcin Hycnar: Żak i Barciś to idealny duet do sztuki "Słoneczni chłopcy"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:00
- Cezary Żak i Artur Barciś to profesjonalni aktorzy z dużym doświadczeniem, które obejmuje też wiele wspólnych produkcji, więc wydają się idealnym duetem do tej sztuki - mówił w Dwójce reżyser spektaklu "Słoneczni chłopcy" Marcin Hycnar. Premierę przygotowuje właśnie warszawski Och-Teatr.
Próba spektaklu Słoneczni chłopcy. W rolach głównych Cezary Żak i Artur Barciś
Próba spektaklu "Słoneczni chłopcy". W rolach głównych Cezary Żak i Artur BarciśFoto: Andrzej Hulimka/Forum
  • Warszawski Och-Teatr przygotowuje premierę sztuki "Słoneczni chłopcy". Jej bohaterami są dwaj komicy, którzy są idealnie zgrani na scenie, ale w życiu prywatnym się nie znoszą
  • W rolach głównych wystąpią Artur Barciś i Cezary Żak
  • Bartosz Wierzbięta jest autorem nowego przekładu sztuki, w którym znalazły się wątki nieznane dotąd polskiej publiczności

"Słoneczni chłopcy", sztuka, której autorem jest Neil Simon, to opowieść o dwóch aktorach, którzy swoimi skeczami przez lata rozbawiali publiczność całego kraju, skupiając przed telewizyjnymi ekranami całe rodziny. Postrzegani jako nierozłączny duet, w rzeczywistości nie mogą znieść swojego towarzystwa.

Spełnione marzenia reżysera

W postać Ala Lewisa wciela się Artur Barciś, a Williego Clarka gra Cezary Żak.

- Rzecz dotyczy natury teatru i aktorstwa. Sztuka opowiada o tym, jak konfliktogenna jest praca w teatrze, ale także o tym, że jednocześnie artyści nie mogą bez teatru żyć. Pokazuje, jak wielowymiarowe jest to przywiązanie do siebie i do tego magicznego miejsca - wyjaśniał Marcin Hycnar.

Reżyser przyznał jednak, że praca akurat nad tą sztuką szła gładko i była dla niego dużą przyjemnością, w wielkiej mierze za sprawą znakomitego warsztatu aktorskiego odtwórców dwóch głównych ról.

- Dla mnie jako reżysera jest to wymarzona sytuacja, gdy w pół mojego zdania aktor już wie, do czego zmierzam, o co mi chodzi. Mało tego, już myśli o tym, jak to wykonać i realizuje daną uwagę w punkt - przyznał Marcin Hycnar.

Niespodzianki nowego przekładu

Sztuka "Słoneczni chłopcy" obecna jest w polskich teatrach od kilkudziesięciu lat, jednak Och-Teatr pokaże ją w zupełnie nowym przekładzie, którego autorem jest Bartosz Wierzbięta.

- Jest to wystawienie niejako prapremierowe, ponieważ odświeżyliśmy nie tylko język czy poczucie humoru. Wersja oryginalna, do której dotarliśmy, różni się nieco, nawet pod względem fabularnym, od tłumaczenia, które w Polsce jest znane i było grywane - zdradził gość audycji.


Posłuchaj
10:53 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_12_07-09-32-11.mp3 Marcin Hycnar zaprasza na sztukę "Słoneczni chłopcy" do Och-Teatru (Poranek Dwójki)

 

Czytaj także:

Spektakl "Słoneczni chłopcy" jest jednocześnie jubileuszową sztuką dla obu aktorów, gdyż właśnie w 2021 roku Cezary Żak obchodzi swoje 60. urodziny, a Artur Barciś - 65. Premiera odbędzie się 9 grudnia w Och-Teatrze w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Hycnar (reżyser teatralny, aktor)

Data emisji: 7.12.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Scena Relax. Beata Kawka: chcemy dać ludziom trochę radości w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 11:00
- Przygotowywane przez nas spektakle mają bawić, cieszyć i wzruszać. Może to jest właśnie czas na to, żeby wyjść z domu i pójść do teatru. U nas będzie bezpiecznie. Mamy nadzieję relaksować się razem z widzami – mówiła w "Poranku Dwójki" szefowa rady programowej Sceny Relax.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garnizon Sztuki. Grażyna Wolszczak: chcemy, żeby to było bardzo ciekawe miejsce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:35
- Zaczynamy od teatru, bo nie ma co ukrywać, że to nasza ukochana dziedzina sztuki, z którą wiążą nas najmocniejsze więzi. Natomiast w planach mamy również różne projekty muzyczne i plastyczne - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Grażyna Wolszczak, współzałożycielka, obok Joanny Glińskiej, nowej warszawskiej sceny - Garnizonu Sztuki.
rozwiń zwiń