Alexander Gadjiev i Leonora Armellini na urodzinach Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:30
Laureaci Konkursu Chopinowskiego, Alexander Gadjiev oraz Leonora Armellini, wystąpią na koncercie z okazji 85. urodzin radiowej Dwójki. - Jest w młodych ludziach coś takiego, co faktycznie ładuje akumulatory - mówił w Dwójce dyrygent Michał Klauza, który poprowadzi towarzyszącą pianistom Orkiestrę Polskiego Radia.
Dwójka świętuje koncertem z udziałem laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego - Alexandra Gadjieva oraz Leonory Armellini
Dwójka świętuje koncertem z udziałem laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego - Alexandra Gadjieva oraz Leonory ArmelliniFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

W programie niedzielnego (9.01) wydarzenia są Koncert fortepianowy f-moll oraz e-moll, czyli utwory, które artyści wykonywali w finale Konkursu Chopinowskiego.

Alexander Gadjiev. Drugie spotkanie

Michał Klauza powiedział, że będzie to jego drugi występ z pianistą Alexandrem Gadjievem.

- W 2019 roku mieliśmy już okazję wystąpić w studiu koncertowym S1 i było to bardzo fajne artystyczne spotkanie. Zawsze staram się spotkać z solistą wcześniej, zanim spotkamy się z orkiestrą. Nawet te kilkanaście-kilkadziesiąt minut wspólnej relacji w cztery oczy pozwala wyczuć pewien czas, który dla tego solisty jest przyjazny, potrzebny - wyjaśnił dyrygent.

Przyznał też, że fascynuje go również moment spotkania solisty z orkiestrą, który można nazwać czujnym przysłuchiwaniem się.

Fryderyk Chopin - wyzwanie dla dyrygenta?

Jak zaznaczył Michał Klauza, koncerty chopinowskie uznawane są za wyzwanie dla dyrygenta.

- W każdym takcie nie ma jednego pulsu, akompaniament orkiestry jest bardzo płynny. Po tych paru latach pracy zawodowej coraz bardziej odkrywam, że należy je traktować tak, jakby obok nas był wokalista. Kiedy pójdzie się tym tropem, nagle się okazuje, że wyzwaniem jest to, żeby czuć razem tę muzykę, a nie starać się trafić z akordem - wyjaśniał.

Koncert odbędzie się 9 stycznia od godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a transmitowany będzie w radiowej Dwójce.


Posłuchaj
15:54 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_01_05-09-31-09.mp3 Michał Klauza zaprasza na koncert 9 stycznia. Wystąpią Alexander Gadjiev i Leonora Armellini oraz Orkiestra Polskiego Radia (Poranek Dwójki)

 

1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia. W najbliższych tygodniach można spodziewać się więc wielu projektów muzycznych i wydawniczych, których kulminacją będzie cykl koncertów zaplanowanych na 1 marca tego roku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Klauza (dyrygent)

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Leonora Armellini: czekałam na ten moment 11 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 18:49
- Czuję presję związaną z tym, że to mój drugi Konkurs Chopinowski. Bardzo zależało mi jednak na udziale, dojrzałam przez ten czas - mówiła Leonora Armellini po swoim występie w eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Włoszka zainaugurowała przesłuchania młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - dzień 1. "Dojrzałość konkurowała z młodzieńczością"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:36
W poniedziałek (12.07) rozpoczęły się eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W sesji porannej wzięło udział dwóch Polaków: Łukasz Byrdy i Andrzej Wierciński, a także Leonora Armellini, Eric Guo, Luigi Carroccia i Kai-Min Chang. Ich występy w specjalnej audycji podsumował na antenie Dwójki Marcin Majchrowski.
rozwiń zwiń