"Miejscówka z Dwójką". Hubert Zemler, Piotr Kurek i inspiracja radiową przestrzenią

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 12:00
- Nasz projekt od początku pomyślany był jako płyta studyjna, w której pracujemy nad brzmieniem, nie myśląc o koncertach. Do "Miejscówki z Dwójką" odwracamy ten proces, co nie jest takie proste. Jest dużo instrumentów, różnych efektów oraz technik, które musimy zebrać do 30-minutowego koncertu - mówił Piotr Kurek, który razem z Hubertem Zemlerem tworzy duet Piętnastka. Muzycy będą gospodarzami sobotniego kameralnego koncertu w Dwójce.
Piętnastka, czyli duet KurekZemler to kolejni gospodarze Miejscówki z Dwójką
Piętnastka, czyli duet Kurek/Zemler to kolejni gospodarze "Miejscówki z Dwójką"Foto: Anna Spysz

"Niedopowiedzenia i aura tajemniczości" - tak zapowiada najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" Piętnastka, czyli jeden z najbardziej wszechstronnych artystów sceny elektronicznej Piotr Kurek oraz jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów, kompozytor i improwizator Hubert Zemler.

Początki Piętnastki

Piętnastka została zainicjowana przez Piotra Kurka jako projekt, którego debiutancki album "Dalia" wydany został w nowatorskiej wytwórni Sangoplasmo prowadzonej przez Lutto Lento. Wkrótce do koncertów Piętnastki dołączył Hubert Zemler. 

- To był solowy projekt, który powstał jakieś dziesięć lat temu - mówił Piotr Kurek. - Nagrałem go w domu, nawet nie z myślą o koncertach, ale gdy już wyszedł materiał, zdałem sobie sprawę, że nie jestem w stanie zagrać tego sam. Idealnym kompanem był Hubert, a więc projekt stał się duetem - wyjaśnił muzyk.

Dodał, że teraz mają na swoim koncie kolejny album - "Kambium", który przygotowany został tuż przed pandemią. - Sam proces wydawniczy został zablokowany przez pandemię i nie udało nam się zagrać koncertu zaraz po premierze. "Miejscówka z Dwójką" jest tak naprawdę premierową akcją koncertową i promocją tego albumu - podkreślił Piotr Kurek.

Miejscówka w przestrzeni retro

Artyści zdradzili, że swój materiał zaprezentują w bardzo ciekawej przestrzeni, inspirowanej studiami radiowymi z lat 60. i 70. - Zainspirowało nas do tego studio radiowe Polskiego Radia, m.in. trochę zapomniane przestrzenie przy ul. Malczewskiego - opowiadał Hubert Zemler.

- Tam, w podziemiach, studia mają naprawdę piękny design i początkowo chcieliśmy właśnie w nich zagrać koncert. Jednak nie wszystkie te studia zachowały się w oryginale, dlatego zdecydowaliśmy się na inną przestrzeń. Mamy tam możliwość nagrywania dźwięku wysokiej jakości, niemniej jednak pomysł na "Miejscówkę" zainspirowany był przestrzeniami Polskiego Radia - mówił perkusista.

Na koncert duetu Piętnastka zapraszamy w najbliższą sobotę (5.02) w cyklu "Miejscówce z Dwójką". Transmisja - również wideo - od godz. 19.00.

Posłuchaj
12:15 Poranek Dwójki 3.02.2022 Miejscówka.mp3 Hubert Zemler i Piotr Kurek o najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Hubert Zemler (perkusista, kompozytor), Piotr Kurek (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 3.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava. Muzyczny pomost między instrumentem a głosem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:00
- Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, których usłyszeliśmy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erlendis Quartet - wszechstronny kwartet gitarowy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 22:00
Erlendis Quartet powraca na antenę Dwójki po 4 latach z koncertem zarejestrowanym w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim w styczniu 2022 roku. Muzycy zespołu Erlendis Quartet w sobotę (29.01) wystąpili w "Miejscówce z Dwójką". To była prawdziwa muzyczna uczta. Zapraszamy do obejrzenia wideo koncertu!
rozwiń zwiń