Anna Lisiecka: Bogusław Kaczyński był tytanem pracy i miał do siebie dystans

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 10:00
- "Operowe qui pro quo" były filmami akcji, kręconymi w dworach i pałacach Wielkopolski. "Portrety gwiazd" to reportaże uczestniczące, Bogusław Kaczyński miał szaloną inwencję w dziennikarskiej pracy. Prezentował gwiazdy, ale również lansował młodych wykonawców, jeździł na prowincjonalne festiwale - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Lisiecka, autorka książki "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".  
Bogusław Kaczyński
Bogusław KaczyńskiFoto: Piotr Tumidajski/Forum

Autorka biografii przytacza cytat z wypowiedzi popularyzatora opery, operetki: "Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi potęgą sztuki. Pokazać, że życie człowieka, który poddaje się sztuce, może być piękniejsze, wartościowsze, że w tym smutnym świecie, który niesie tyle rozczarowań, klęsk, trosk, smutków i łez - sztuka może człowiekowi pomóc".

Bogusław Kaczyński w 1974 roku zaczął pracę w ośrodku TVP w Poznaniu. - Wtedy zdałam do liceum i słuchałam zupełnie innej muzyki, jako nastolatki mnie nie przekonywał; poznaliśmy się potem w radiu. On miał ogromny talent do gawędy, poza wykształceniem, czyli szkołą muzyczną i studiami w Państwowej Szkole Muzycznej zakończonymi pracą o dramaturgii operowej w operach Albana Berga. Debiutował w 1968 roku na łamach "Ruchu Muzycznego", wtedy redaktorem naczelnym był Zygmunt Mycielski. Janusz Olejniczak mówi, że razem z Bogusławem Kaczyńskim debiutowali przed kamerami w "Telewizyjnym Ekranie Młodych" - powiedziała Anna Lisiecka.

Posłuchaj
12:03 2022_05_02 08_35_03_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Bogusław Kaczyński był tytanem pracy i miał do siebie dystans" (Poranek Dwójki)

 

Na drodze bohatera książki bardzo ważni byli ludzie. - Miał szczęście, że przybył do Warszawy w momencie rozkwitu Opery Warszawskiej przy Nowogrodzkiej. Jeden z rozdziałów nosi tytuł "Ada Sari i czas Wodiczki", to rewolucja w operze. Bohdan Wodiczko utrzymał stary repertuar, ale wprowadził operę dawną i współczesną, również młodych scenografów, choreografów ze świata, i to wszystko ukształtowało Bogusława Kaczyńskiego - podkreśliła Anna Lisiecka. 

Dodała, że udało się przyjrzeć pewnej przemianie. - Jak z nieśmiałego chłopca z małego miasta, dzięki cechom charakteru, wyrosła gwiazda, tytan pracy, który nie spoczywał na laurach i nie zadzierał nosa - zaznaczyła Anna Lisiecka. 


Anna Lisiecka, ”Będę sławny, będę bogaty”, Wydawnictwo Muza 2022; okładka Anna Lisiecka, ”Będę sławny, będę bogaty”, Wydawnictwo Muza 2022; okładka

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka i pisarka)

Data emisji: 2.05.2022

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo


Czytaj także

"Będę sławny, będę bogaty”. Biografia Bogusława Kaczyńskiego pióra Anny Lisieckiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 17:55
Bogusław Kaczyński, popularyzator muzyki klasycznej, przez wiele lat pracujący na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 2 maja tego roku obchodziłby 80. urodziny. Niebawem pod patronatem Jedynki ukaże się książka Anny Lisieckiej "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
rozwiń zwiń