REKLAMA

Drugie Biennale Warszawa. "Warto poszerzać granice ludzkiej wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 10:00
- Są takie projekty, które poszerzają granice naszej wyobraźni. Bardzo nam zależy, aby wyjść poza myślenie narzucane przez duże korporacje technologiczne - mówiła na antenie Dwójki Anna Galas-Kosil, współkuratorka drugiej edycji Biennale Warszawa.
Rozpoczyna się II odsłona Biennale Warszawa
Rozpoczyna się II odsłona Biennale WarszawaFoto: Africa Studio/Shutterstock
  • W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o drugiej edycji Biennale Warszawa, która rozpoczyna się 3 czerwca. 
  • O szczegółach opowiedziały: Anna Galas-Kosil - współkuratorka - oraz Ewa Kozik - producentka kreatywna.

Rozbudowana II edycja Biennale Warszawa

Sieci, algorytmy, sztuczna inteligencja i tolkienowskie palantíry - to główne wątki II odsłony Biennale Warszawa, zatytułowanej "Seeing Stones and Spaces Beyond the Valley / Widzące kamienie i przestrzenie poza Doliną". Wystawie towarzyszyć będzie rozbudowany program publiczny, na który złożą się wykłady performatywne, debaty, warsztaty, prezentacje i seminaria.

Krytyczne spojrzenie na nowe technologie 

Anna Galas-Kosil podkreśliła, że tematem biennale są przede wszystkim nowe technologie. - Z jednej strony jesteśmy z nimi bardzo zespoleni, w czasie pandemii doświadczyliśmy ich jeszcze mocniej. Jednak nie do końca wszyscy wiemy, jak one działają, co jest w naszym smartfonie, dlaczego zasypują nas reklamy produktów, których szukaliśmy w internecie. W czasie biennale będziemy się starać spojrzeć krytycznie na nowe technologie, które są używane do masowej kontroli społecznej - zapowiedziała.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY NOWYM TECHNOLOGIOM>>>

Potrzebna jest alternatywa

Ewa Kozik mówiła, że nie chodzi o stworzenie negatywnego obrazu. - Będzie także taka sekcja wystawy, która wskaże alternatywy w użyciu technologicznych nowinek i pokaże, jak możemy je wykorzystać do demokratycznych, etycznych celów. Poza tym ta otaczająca nas bezprzewodowość w istocie jest mocno związana z fizycznością: wielkimi serwerami, centrami danych, podziemnymi i podwodnymi kablami. Chodzi o pewne przesunięcie punktu ciężkości, a nasze dane możemy przechowywać w roślinach - powiedziała.


Posłuchaj
18:28 2022_06_02 09_31_14_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Drugie Biennale Warszawa. "Warto poszerzać granice ludzkiej wyobraźni" (Poranek Dwójki)

 

Ogród zamiast serwera

Anna Galas-Kosil dodała, że DNA jest najtrwalszym materiałem. - Jego pozytywne wykorzystanie już ma miejsce, ten pomysł jest do zrealizowania. Naszą audycję można zapisać w kwiatku, który stoi na parapecie w tym studiu. Zamiast wielkiego centrum danych można stworzyć ogród miejski, w którym będziemy zapisywać informacje. Ten projekt pod hasłem "Ogród danych" jest rozwijany przez kolektyw "Grow Your Own Cloud", czyli "wyhoduj sobie chmurę". Obecnie jest testowany w Hadze - mówiła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Anna Galas-Kosil (współkuratorka drugiej edycji Biennale Warszawa), Ewa Kozik (producentka kreatywna wydarzenia)

Data emisji: 2.06.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

"Skrzydlak Miejski jest po prostu wyrazem ludzkiej radości"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:30
- To jedna z niewielu wrocławskich rzeźb pochodzących ze świata abstrakcji, nie jest wyrazem żadnej ideologii. Chodzi o podstawowe ludzkie uczucia - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kosałka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowieści okrutne" - w artystycznym uniwersum Aleksandry Waliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 11:13
- Z pewnością jest to nieszablonowa monografia i chyba najbardziej obszerna jak dotąd prezentacja dwóch dekad twórczości Aleksandy Waliszewskiej - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Sielewicz, jedna z kuratorek wystawy "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy".
rozwiń zwiń