"Ślepak" Jadwigi Stańczakowej w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 14:15
W audycji powiemy o książce "Ślepak" Jadwigi Stańczakowej - ociemniałej poetki, pisarki, dziennikarki i przyjaciółki Mirona Białoszewskiego.
Okładka książki Ślepak Jadwigi Jadwigi Stańczakowej.
Okładka książki "Ślepak" Jadwigi Jadwigi Stańczakowej.Foto: mat.promoc

W "Poranku Dwójki" między innymi sięgamy po autobiografię "Ślepak" Jadwigi Stańczakowej. Poetka i dziennikarka, której choroba odebrała zmysł wzroku była przyjaciółką Mirona Białoszewskiego.

Opowieść została spisana już po utracie wzroku, w której historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie przeplatają się ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją. Niezwykła, pełna autoironii relacja z codzienności odkrywanej zmysłami i wyobraźnią, pogrążonej w ciemności, a i tak pełnej kolorów. O książce i Jadwidze Stańczakowej porozmawiamy z jej córką Anną Sobolewską. 

W audycji także opowiemy o filmie "Orlęta. Grodno`39". To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów. Film Krzysztofa Łukaszewicza "Orlęta. Grodno ‘39"” jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą.

W Dwójce zaprosimy także na wystawę Kacpra Kowalskiego na festiwalu "W ramach Sopotu", a także na felieton językowy Bartka Chacińskiego. Poznamy nowy termin związany z twórczością J.R.R. Tolkiena. 

W audycji nie zabraknie również naszych stałych punktów - konkursu "Pocztówka z wakacji" oraz Płyty Tygodnia, którą tym razem jest podwójny album z nowym nagraniem dwóch symfonii Franciszka Schuberta - nr 8 h-moll "Niedokończonej" i nr 9 C-dur "Wielkiej".

***

"Poranek Dwójki" we wtorek (6.09) w godz. 7.00-10.00. Na audycję zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

Mariusz Wilczyński: dzięki wystawie ujrzałem moje prace w nowych kontekstach

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 21:55
- Jestem wdzięczny dyrektor Zachęty Hannie Wróblewskiej, że zobaczyła w moich rysunkach potencjał na wystawę. Ja tego nie widziałem. Dla mnie rysunki były formą dojścia do jak najlepszego filmu. Spełniały rolę służebną - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński o wystawie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń