REKLAMA

"Łączył epoki, przekazał bezcenną wiedzę". Dorota Segda wspomina prof. Edwarda Dobrzańskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 10:00
- Wychował całe pokolenia aktorów. Był postacią naprawdę niezwykłą - wspominała wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, prof. Edwarda Dobrzańskiego, Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych. 
Nie żyje Edward Dobrzański
Nie żyje Edward DobrzańskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Uczył rzeczy fundamentalnych

Jak podkreślała Dorota Segda, dzięki jego działalności pedagogicznej udało się przekazać warsztat starej szkoły aktorskiej młodym pokoleniom. - Uczył elementarnych zadań aktorskich, czyli bardzo prostych rzeczy, które jednak potem stanowią fundament życia zawodowego każdego z nas - mówiła Dorota Segda w rozmowie z Michałem Dębskim. - Robił to w sposób sobie właściwy, bo był człowiekiem innej epoki, bohaterem anegdot, choć oczywiście sympatycznych - mówiła. 

Łączył odchodzącą epokę z nową

Jak tłumaczyła, to, co robił prof. Edward Dobrzański, było niezwykle ważne. - Był w teatrze łącznikiem współczesności z tym, co już odchodziło, a jednocześnie było ogromną wartością. Łączył odchodzącą epokę z nową - podkreślała. - Był aktorem Starego Teatru i doświadczył go w złotym okresie, grając w spektaklach wielkich mistrzów - opowiadała Dorota Segda. 

Odszedł człowiek legenda

- To był człowiek, który nigdy nie miał gorszego humoru. Jako dziekan sprawy rozpatrywał zawsze na korzyść studentów i był niesłychanie życzliwy. Niewiarygodnie dobry i pogodny, taka jasna postać. To docenia się dopiero po latach - tłumaczyła. - Odchodzi człowiek legenda. Niestety, aktorzy przemijają w momencie zejścia ze sceny, natomiast on pozostanie w naszych sercach - podkreślała gość Dwójki. 

Posłuchaj
04:03 Dwojka 2022_10_03-07-47-40.mp3 Dorota Segda wspomina prof. Edwarda Dobrzańskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)

Sprawdź także:

Prof. Edward Dobrzański urodził się w 1929 roku w Jasieniu koło Brzeska. W 1953 roku ukończył szkołę aktorską w Krakowie, w tym samym roku zadebiutował na deskach teatru. W latach 1954-2001 występował w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 1954-94 był wykładowcą w PWST w Krakowie, w latach 1967-68 prodziekanem, a w latach 1968-87 dziekanem Wydziału Aktorskiego. W latach 1980-81 i 1987-90 był prorektorem uczelni.

Zagrał w spektaklach m.in. "Chory z urojenia", "Fantazy", "Wesele", "Rewizor". Wystąpił w licznych spektaklach telewizyjnych, m.in. "Noc listopadowa" i "Dziady", a także w filmach m.in. "Ognisty anioł", "Śmierć Johna L.". Zmarł 1 października w wieku 93 lat. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Materiał przygotował: Michał Dębski 

Gość: Dorota Segda (rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie)

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 7.30

kd/kor

Czytaj także

Natalia Dzieduszycka: TR Online to rozwój i skok w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:00
- Streamingi dają niepowtarzalną możliwość, by zaprosić publiczność na spotkanie z twórcami, ponieważ po każdym spektaklu online mamy spotkanie z aktorami i reżyserami, którym można zadawać pytania na żywo - mówiła w Dwójce dyrektor TR Warszawa Natalia Dzieduszycka, pomysłodawczyni portalu TR Online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrażliwiec i femme fatale wygrali Przegląd Piosenki Aktorskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 13:30
- Moja autorska "Piosenka psychoanalityczna" jest głosem wrażliwców, którzy z uporem i zagubieniem poszukują swojego miejsca w społeczności - mówiła w Dwójce aktorka Lena Witkowska, zdobywczyni Grand Prix oraz trzech dodatkowych nagród na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.
rozwiń zwiń