REKLAMA

Kresy - tygiel narodów, religia kultur

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 17:08
Nowe propozycje Domu Spotkań z Historią i kina Iluzjon Filmoteki Narodowej.
Audio
  • Marlena Gabryszewska o bieżących projektach Iluzjonu Filmoteki Narodowej
  • Tomasz Kuba Kozłowski o bieżących projektach realizowanych przez Dom Spotkań z Historią

W czwartkowym "Poranku Dwójki" naszym gościem był Tomasz Kuba Kozłowski, który mówił o tym, co na luty przygotwał Dom Spotkań z Historią. A wśród propozycji są m.in.spotkania : "Kino kresowe", "PRL bocznymi drzwiami"  - wykład z historii najnowszej dla maturzystów, "Przez kino do historii" oraz wystawy, spośród których najbliższa to "Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego 1904–1934".
Kresy były głównym tematem rozmowy. Tomasz Kuba Kozłowski jest bowiem współautorem (wraz z Danutą Błahut-Biegańską) bogato ilustrowanego albumu "Świat Kresów".

- To plon 25 lat zbierania kresovianów, próba pokazania Kresów poprzez zachowaną ikonografię. Żyjemy przecież w czasach cywilizacji obrazkowej. Pokazujemy codzienność: jak wyglądało wojsko, jak wyglądała szkoła, pokazujemy wielokulturowe i wieloreligijne społeczeństwo - mówił w "Poranku" Tomasz Kuba Kozłowski.

Marlena Gabryszewska zaprosiła do kina Iluzjon Filmoteki Narodowej na filmowe pożegnanie zmarłego w styczniu Krzysztofa Kolbergera. Ten znakomity aktor kojarzony jest przede wszystkim z teatrem, miał jednak w dorobku blisko 70 ról filmowych.

- Początkowo były to role amantów i idealistów. Przełomem była rola czarnego charakteru, blokowego w filmie "Kornblumenblau" - mówiła Marlena Gabryszewska.

Sylwetka Krzysztofa Kolbergera przypomniana zostanie w sześciu obrazach m.in. we wspomnianym "Kornblumenblau", w wyreżyserowanym przez Krzysztofa Zanussiego "Kontrakcie", za który otrzymał nagrodę aktorską w Koszalinie w 1981 roku oraz w adaptacji prozy Poli Gojawiczyńskiej – "Dziewczętach z Nowolipek" - w reżyserii Barbary Sass. Przegląd odbywać się będzie w dniach 4-19 lutego.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

Czytaj także

Amerykanin w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 18:39
Stolica w obiektywie Juliena Bryana - wystawa multimedialna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zostanie po aktorze...

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 10:00
Krzysztof Kolberger być może nigdy nie zagrał takiej roli, która zachwyciłaby wszystkich i skłoniła do okrzyknięcia go fenomenem, wielkim następcą Łomnickiego czy Holoubka. Grał jednak bardzo zróżnicowane role, a jego mówienie było niezwykle muzyczne.
rozwiń zwiń