Martín García García: każdy koncert jest dla mnie jak ten ostatni

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 14:06
- Chcę coś światu za pomocą muzyki przekazać, ale nie będę mógł tego robić, gdy skupię się na tym, czy gram w wystarczająco wielkiej sali i czy aby nie jest zbyt mała. Czy gram dla 20 ludzi, czy dla 4 tysięcy, to w ogóle jest nieważne. Jestem teraz w Białymstoku. Mam tu coś do zrobienia, mam Koncert Chopina do zagrania i to jest kwintesencja muzyki. Po to ludzie przychodzą tego słuchać, by odmienić swoje codzienne życie, bo muzyka zmienia życie. To nie są moje słowa, ale tak jest - mówił Martín García García w Dwójce.
Martn Garca Garca
Martín García GarcíaFoto: Forum/Krzysztof Wojcik

Mija rok od występu Martína Garcíi Garcíi podczas finału Konkursu Chopinowskiego. Artysta wykonał wówczas Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. - Za każdym razem, gdy gram ten utwór odkrywam coś nowego, tam jest taka głębia, doświadczam tego nie tylko, kiedy przyglądam się partyturze, ale kiedy po prostu słucham tej muzyki. Ciągle coś mnie zaskakuje czy inspiruje, tak jest za każdym razem - opowiadał na antenie Dwójki.

"Jeśli ta miłość jest znacząca, nie tracisz ducha"

Martín García García regularnie występuje z repertuarem chopinowskim. By to wytrzymać, potrzebna jest dobra kondycja. - Wszyscy myślą, że wpadasz w jakąś rutynę albo jesteś tym zmęczony. Ale przecież kiedy np. jesteś zakochany, czy wtedy jesteś znudzony? Choć na pewno ktoś tak twierdzi, ja sądzę, że nie. Przecież, jeśli ta miłość jest znacząca, nie tracisz ducha, zawsze znajdujesz coś nowego, coś odkrywasz - mówił pianista.

"Ten czas jest dla mnie jak za mgłą"

Martin Garcia Garcia jest laureatem trzeciej nagrody Konkursu Chopinowskiego. - W sumie numer nagrody, który mi przypadł, nie jest dla mnie najważniejszy. (...) Ale kiedy patrzę wstecz na siebie, myślę raczej o tym, jakie to dziwne, że dostałem tę trzecią nagrodę. W sumie ten czas jest dla mnie jak za mgłą. Chyba trochę już zapomniałem o tym wszystkim, teraz raczej napawam się każdym koncertem, który gram, i po prostu cieszę się tak, jakby miał być tym ostatnim - podkreślił.

Uczestnicy finału zeszłorocznego Konkursu kontaktują się ze sobą na specjalnej grupie na Facebooku. Niedawno wspominali pamiętną datę 20 października 2021 roku. - To naturalne, że mamy kontakt, chociaż należy pamiętać, że nasze życie zmieniło się diametralnie od tamtego czasu. Najczęściej rozmawiamy ze sobą w grupie osób, które były w finale. Łączy nas coś, czego już nigdy się nie pozbędziemy, coś niezwykłego - dodał. 

[źródło: YouTube/Chopin Institute]

"Na tym polega sztuka"

Jak wyznał, najczęściej pisze z Alexandrem Gadjievem, z którym się zaprzyjaźnił. - To wynik tego, że spędziliśmy razem bardzo dużo czasu podczas konkursu - powiedział. Artysta szczerze przyznał, że wciąż porównuje się do innych muzyków. - Ale myślę też, że to część tej pracy. Nie odbieram tego źle - powiedział. - Nieważne, czy to ja jestem tym lepszym czy gorszym w czyichś oczach. To oczywiste, że jesteśmy porównywani (...). Ale tak jest wszędzie na świecie. Co możemy z tym zrobić? Nic. Taki jest świat. Na tym polega sztuka. Myślę, że ostatecznie jest to dla mnie dobre - mówił.

- Bardziej niż na planach skupiam się na moich intencjach. Co mam na myśli? Ciągle podchodzę do grania tak, jakby koncert, który się odbywa, był tym ostatnim.

Czytaj także:

Posłuchaj
08:35 2022_10_24-08-33-21_PR2_Poranek_Dwójki.mp3 Martín García García o tym, jak zmieniło się jego życie po wygranej w Konkursie Chopinowskim (Poranek Dwójki) 

***

Przygotowała: Maria Czok

Gość: Martín García García (pianista, zdobywca 3. nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

djr


Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 10:44
- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
rozwiń zwiń