Jan "Ptaszyn" Wróblewski: to nasze najlepsze koncertowe nagrania

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 10:00
- Należy słuchać własnych nagrań, wtedy człowiek dowiaduje się bardzo dużo o sobie samym. Z dystansu można wyłapać rzeczy najciekawsze i paskudne błędy, na koncertowych nagraniach nie powinno być potknięć. Obecność publiczności również jest bardzo ważna - mówił w "Poranku Dwójki" Jan "Ptaszyn" Wróblewski.
Plakat zapowiadający premierę albumu Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - On the Road vol. 1
Plakat zapowiadający premierę albumu Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet - "On the Road vol. 1"Foto: materiały promocyjne
  • Legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, współlider i członek wielu zespołów, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny - gościem "Poranka Dwójki" był Jan "Ptaszyn" Wróblewski.
  • Okazją do spotkania w piątkowej audycji był pierwszy krążek dwupłytowego wydawnictwa Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet "On the Road", który ukazał się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
  • Są to wybrane przez samego lidera nagrania koncertowe z lat 2003-2020.

Dobór programu i realizacja akustyczna

Jan "Ptaszyn" Wróblewski podkreślił, że są to nagrania obejmujące długi okres. - Kilka z tych koncertów miałem nagrane, powybierałem to, co najlepsze. Choć czasami te bardzo dobre nie zostały zarejestrowane albo były nagrane, ale fatalnie. Kierowałem się nie tylko doborem programu, ale również realizacją akustyczną. Na płycie czasami brzmienia się zmieniają, ale trudno, żeby tak nie było, skoro są to miejsca oddalone od siebie o kilkaset kilometrów, a nagrania dzieli ładnych parę lat - zaznaczył.

Artysta zdradził pewną tajemnicę. - Jest już niemal gotowy wolumen drugi, więcej chyba nie będzie. Na tej pierwszej płycie są nagrania z trzech koncertów, na drugiej części będą utwory z różnych innych okresów - mówił. 

Basistów było kilku

Jan "Ptaszyn" Wróblewski opowiedział o członkach swojego zespołu. - Z basami to jest spory kłopot. Kiedyś Jacek Niedziela-Meira był naszym stałym basistą, ale potem pojawiły się u niego problemy ze zdrowiem. Zmian było kilka, Andrzej Święs gra z nami najczęściej, ale czasami terminów nie daje się dograć. Na drugiej płycie usłyszymy też Macieja Garbowskiego - powiedział gość Dwójki. 

Czytaj też:

Odpowiednio dobrane towarzystwo

Wspominał również o trasach koncertowych. - To rzeczywiście bardzo trudna sprawa. Kiedyś cały miesiąc spędzało się poza domem, nigdy nie mieliśmy żadnych konfliktów, awantur. Byliśmy bardzo dobrze dobrani towarzysko, fajnie się nam ze sobą przebywało. Teraz tras już nie ma, nie gramy zbyt wielu koncertów obok siebie, to byłoby zbyt męczące - przyznał.

Jeśli standard, to w nowej harmonii

Mówił także o jazzowych standardach. - Często lubię po nie sięgać, nawet tym oklepanym można nadać jakąś nową harmonię. Nie znoszę zmian rewolucyjnych, charakter utworu jednak musi pozostać taki, jaki był - podkreślił.


Posłuchaj
14:33 2022_12_02 09_30_25_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jan "Ptaszyn" Wróblewski: to nasze najlepsze koncertowe nagrania (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jan "Ptaszyn" Wróblewski (saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, współlider i członek wielu zespołów, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 2.12.2022

Godzina emisji: 9.30

mo/kor

Czytaj także

85 lat Dwójki. Jazz.pl i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:08
W ramach jubileuszu 85. urodzin Dwójki, w koncertowym cyklu "Jazz.PL" w najbliższych tygodniach zaprezentują się wybitni muzycy zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia. Na początek spotkanie z muzyką wielkiego mistrza polskiego jazzu - Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wystąpił ze swoim kwartetem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:00
- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
rozwiń zwiń