Kamila Sachnowska: "Zawołani po imieniu" to Polacy, których upamiętniamy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 09:45
- Jednym z filarów naszego programu są rodziny Polaków, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów. "Zawołani po imieniu" - tak nazywamy tych, których upamiętniamy. Do tej pory upamiętniliśmy 72 osoby w 30 miejscowościach - mówiła w "Poranku Dwójki" Kamila Sachnowska, kierująca programem "Zawołani po imieniu" Instytutu Pileckiego.
Instytut Pileckiego przygotował wydarzenia, które przypomną o bohaterskich, choć tragicznych postawach Polaków, i pokażą skalę pomocy, jaką polskie społeczeństwo niosło Żydom podczas niemieckiej okupacji
Instytut Pileckiego przygotował wydarzenia, które przypomną o bohaterskich, choć tragicznych postawach Polaków, i pokażą skalę pomocy, jaką polskie społeczeństwo niosło Żydom podczas niemieckiej okupacjiFoto: materiały prom.

Instytut Pileckiego przypomina o bohaterskich postawach Polaków

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Instytut Pileckiego przygotował wydarzenia, które nie tylko w tym dniu będą przypominały o bohaterskich, choć tragicznych postawach Polaków, i pokażą wymierny efekt działalności Instytutu oraz skalę pomocy, jaką polskie społeczeństwo niosło Żydom podczas niemieckiej okupacji.

W czwartek (23.03) w samym sercu Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu 11, w przestrzeni wystawienniczej Domu Bez Kantów odbędzie się np. debata: "Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady".

"Musimy zatem wiedzieć, policzyć dokładnie"

Kamila Sachnowska tłumaczyła, dlaczego kwestia, która będzie tematem dyskusji, jest tak skomplikowana: - Problem, którym zajmuje się program "Zawołani po imieniu", to obszar, który jest wciąż badany. Gotowa odpowiedź wymagałaby m.in. podania ostatecznej liczby Polaków, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów. Tymczasem tej liczby tak naprawdę nie znamy. Naszemu programowi przyświeca Herbertowskie motto z wiersza "Pan Cogito o potrzebie ścisłości", zaczynające się od słów "musimy zatem wiedzieć, policzyć dokładnie".

Opowiadając o "Zawołanych po imieniu", Instytut Pileckiego skupia się m.in. na tym, ilu Żydów, którym udzielono pomocy, przeżyło okupację. - Jest taka tendencja, że skupiamy się na ofiarach, na tym, że ci ludzie zostali zamordowani, a wraz z nimi często ci, którym usiłowano pomóc. Natomiast dla nas niesłychanie ważne jest to, że te 72 osoby, które upamiętniliśmy, usiłowały pomóc nie mniej niż 204 Żydom. Z tego grona bezpośredni moment zagrożenia przeżyło 59 osób, zaś kilkanaście przeżyło całą okupację - mówiła historyk i edukator.


Posłuchaj
14:07 Poranek sachnowska 23.03.2023.mp3 Rozmowa z Kamilą Sachnowską, kierującą programem "Zawołani po imieniu" Instytutu Pileckiego (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Kamila Sachnowska (historyk, edukator Instytutu Pileckiego)

Data emisji: 23.03.2023

Godz. emisji: 8.30

pg


Czytaj także

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 10:30
– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Pileckiego pokazuje twarze ofiar obławy augustowskiej i dokumentuje zbrodnie rosyjskie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 10:00
- To olbrzymia satysfakcja, że prawda ta triumfuje po latach mimo ogromnego wysiłku, żeby ją ukryć - mówił na antenie Dwójki Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego. W Dwójce rozmawialiśmy o wystawie "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej", pokazywanej na warszawskim Skwerze Hoovera, i o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
rozwiń zwiń