14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:13
- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Dyrektor 14. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski
Dyrektor 14. Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz GołębiewskiFoto: Marcin Gadomski/PAP

Pokazy dwustu filmów

Tegoroczna odsłona wydarzenia rusza już w środę, 28 września. W Gdyni zaprezentowane zostaną obrazy pokazujące różne drogi do wolności, filmy z Europy Środkowo-Wschodniej, ale także z Japonii czy Wenezueli.

"Brighton 4th" - gruziński kandydat do Oscara, ukraiński film "Snajper", amerykański obraz "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, "Orzeł. Ostatni patrol" Jacka Bławuta, a także "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego - to kilka spośród 200 filmów zaplanowanych w programie 14. Festiwalu Filmów "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Co z tym kinem historycznym?

Wskazując braki w polskim kinie historycznym, Arkadiusz Gołębiewski zwracał w audycji uwagę na scenariusz. - W Polsce ciągle temat jest traktowany jako przepustka do zrealizowania filmu, a już zapominamy, jak to powinno być zrealizowane. Nie mamy wypracowanego poczucia, że żeby napisać dobry scenariusz, nie można zajmować się piętnastoma innymi "fuszkami". To musi być proces, który trwa i który opiera się na pracy zespołowej - przekonywał gość Dwójki.

Odpowiedzią na te wyzwania ze strony Festiwalu NNW, jak podkreślał jego dyrektor, jest otwarcie się na kino zagraniczne. - Od trzech lat jest konkurs filmów fabularnych. W tym roku przewodniczącą jury jest Martha Coolidge, wieloletnia szefowa Gildii Amerykańskich Reżyserów, która zmierzyła się również z polską historią. Za kilka dni do kin wchodzi jej film "Znajdę Cię", bardzo ciekawa historia osadzona w przedwojennej Łodzi - opowiadał Arkadiusz Gołębiewski.

Posłuchaj
17:20 Poranek Dwójki 26.09.2022 gołębiewski.mp3 Rozmowa z Arkadiuszem Gołębiewskim, dyrektorem 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (Poranek Dwójki) 

Przypomniał on również o Akademii Filmowej Festiwalu NNW. - Powstaje dużo filmów historycznych, ale często są to reportaże, opowieści robione przez dziennikarzy lub pasjonatów historii. Tam brakowało tej tkanki filmowej, brakowało dobrej narracji. Odpowiedzią naszą była właśnie Akademia, czyli pitching; rozwijamy dokument od pomysłu do scenariusza - tłumaczył twórca wydarzenia.

Patronem medialnym XIV Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest Polskie Radio. Wydarzenie potrwa do 1 października.

XIV Festiwal NNW odbędzie się w dniach 28 września – 1 października 2022 roku XIV Festiwal NNW odbędzie się w dniach 28 września - 1 października 2022 roku

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (operator, reżyser, producent, scenarzysta filmowy, pomysłodawca i twórca Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")

Data emisji: 23.09.2022

Godzina emisji: 8.40

pg

Czytaj także

Festiwal NNW. Arkadiusz Gołębiewski: pokazuje nie tylko polską drogę do wolności

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 10:35
- Nasz festiwal staje się miejscem opowiadania nie tylko polskiej drogi do wolności, ale również i innych krajów Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski, który przybliżył miedzy innymi genezę powstania wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za tydzień zaczyna się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 21:09
Jak wrzesień, to festiwale, przede wszystkim filmowe. Wciąż jeszcze żyjemy projekcjami i werdyktami 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a już wkrótce, 28 września, w tych samych przestrzeniach rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. I o tym właśnie wydarzeniu w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski.
rozwiń zwiń