12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 10:46
- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Plakat Festiwalu Miłosza
Plakat Festiwalu MiłoszaFoto: materiały prom.

Kontynuacja idei noblistów z Krakowa

To największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą odsłonę festiwalu odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Wydarzenie zrodziło się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu.

Ratunek przed końcem świata

Dwunasta odsłona Festiwalu Miłosza rozpocznie się 5 lipca w Krakowie pod hasłem "Piosenki o końcu świata". To nawiązanie do jednego z najbardziej znanych wierszy noblisty.

- Wszystkie piosenki, poematy, wiersze i wierszyki, które usłyszymy w tym roku, mają bardzo różne pomysły na ustosunkowanie się do tytułowego końca świata. Czasami po prostu dokumentują sytuację kryzysową, czasami komentują, czasami podsuwają nam jakieś rozwiązania, a czasami proponują ucieczkę w jakąś spokojną inność. Myślę, że to ważne, ponieważ na co dzień często czujemy się bezradni oko w oko z tym końcem świata, który nas otacza ze wszystkim stron. A tu nagle okazuje się, że wiersz reaguje tak szybko i tak różnorako, że potrafi podsunąć jakiś pomysł na radzenie sobie z tą coraz bardziej szarą codziennością - przekonywał Szymon Kloska, kurator wydarzenia.

Mocna reprezentacja poetów i świętowanie Roku Szymborskiej

Podczas pięciodniowego święta poezji w Krakowie będziemy mogli spotkać silną reprezentację europejskich poetów i poetek, m.in.: Katarynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine'a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń m.in.: Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewą Lipską czy Ryszarda Krynickiego.

Posłuchaj
14:22 Poranek Dwójki festiwal miłosza 18.05.2023.mp3 Maria Świątkowska i Szymon Kloska o programie 12. Festiwalu Miłosza (Poranek Dwójki) 

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na Festiwalu Miłosza nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym wspaniałe fotografie Joanny Helander. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. W. Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Maria Świątkowska (menadżerka 12. Festiwalu Miłosza), Szymon Kloska (kurator wydarzenia)

Data emisji: 18.05.2023

Godz. emisji: 9.30

pg/mat. pras.

Czytaj także

Jerzy Illg: jestem cały z Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 20:00
- Na bezludną wyspę zabrałbym ze sobą tom "Wierszy zebranych" Czesława Miłosza. Jest tam tyle piękna i mądrości, że mogłoby to mi w zupełności wystarczyć - mówił na antenie Dwójki Jerzy Illg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 20:30
- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
rozwiń zwiń