"Azyl" Kseni Makały z nagrodą praskiego Quadriennale

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 10:00
- Głównym założeniem było skoncentrowanie się na niesieniu pomocy, integracji i tworzeniu wspólnoty - to udało się osiągnąć. Chcieliśmy skupić się na pozytywnych aspektach związanych z tą trudną sytuacją - mówiła w Dwójce Ksenia Makała, laureatka praskiego Quadriennale (PQ), międzynarodowego festiwalu scenografii i architektury teatralnej. Nagrodę przyznano za wystawę "Azyl", poświęconą osobom przybywającym z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa.
Ksenia Makala z nagrodą za pracę Azyl
Ksenia Makala z nagrodą za pracę "Azyl"Foto: Instytut Teatralny

Scenografia i architektura teatralna

Gośćmi poniedziałkowego "Poranka Dwójki" były: Ksenia Makała, laureatka praskiego Quadriennale (PQ) - międzynarodowego festiwalu scenografii i architektury teatralnej - oraz Karolina Dziełak-Żakowska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, producentka nagrodzonej wystawy. Quadriennale to najważniejsze na świecie wydarzenie poświęcone projektowaniu przestrzeni na potrzeby sztuk performatywnych.

Pomoc, integracja i tworzenie wspólnoty

Ksenia Makała została uhonorowana nagrodą Responsiveness to Urgencies (Reagowania na bieżące problemy) w kategorii wystaw studenckich za pracę "Azyl". W kontekście obecnego kryzysu i wojny na Ukrainie "Azyl" odnosi się do rzeczywistości osób przybywających z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa. Praca młodej polskiej artystki ukazuje świadomość zagrożenia i braku kontroli, które towarzyszą tym osobom w życiu codziennym. - Głównym założeniem było skoncentrowanie się na niesieniu pomocy, integracji i tworzeniu wspólnoty - to udało się osiągnąć. Chcieliśmy skupić się na pozytywnych aspektach związanych z tą trudną sytuacją - mówiła laureatka.


Posłuchaj
13:22 2023_06_26 09_38_08_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Azyl" Kseni Makały z nagrodą praskiego Quadriennale (Poranek Dwójki)

 

11 dni i ponad 100 wystawców

Wraz z Ksenią Makałą gościliśmy Karolinę Dziełak-Żakowską z Instytutu Teatralnego - producentkę prezentowanej w Pradze wystawy studenckiej i narodowej zatytułowanej "Look Around". - Praskie Quadriennale ma już długą historię, zmieniało się, dziś ma już trochę inną formułę. Trwa 11 dni i jest pewnym doświadczeniem dla odbiorców. W tym roku wzięło w nim udział około 100 wystawców, każdy z nich ma swoją przestrzeń - mówiła Karolina Dziełak-Żakowska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Ksenia Makała (laureatka praskiego Quadriennale (PQ), międzynarodowego festiwalu scenografii i architektury teatralnej), Karolina Dziełak-Żakowska (producentka prezentowanej w Pradze wystawy studenckiej i narodowej zatytułowanej "Look Around")

Data emisji: 26.06.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo

Czytaj także

Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 11:00
- Nasz program nie mógł dotyczyć tylko aktorów czy reżyserów. Teatr to cały organizm specjalizacji, których nie sposób zastąpić ludźmi spoza teatru. To są tak rzadkie kompetencje, że nie chcieliśmy, by osoby zmuszone do opuszczenia Ukrainy i Białorusi musiały parać się pracami spoza teatru - mówiła w Dwójce Anna Chylak - koordynatorka rezydencji dla twórców teatralnych zza wschodniej granicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Teatralny - niezbędne wsparcie dla artystów z Białorusi i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 10:00
- Program rezydencji artystycznych polega na stworzeniu możliwości pracy w zawodzie dla białoruskiego i ukraińskiego środowiska teatralnego. Efekty tej współpracy są ze wszech miar satysfakcjonujące - mówiła w Dwójce Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
rozwiń zwiń