Wystartował festiwal Misteria Paschalia. "Zapamiętam ten dzień na całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 16:53
- Ludzie z całego świata przyjeżdżają, by słuchać wykonań Jordiego Savalla. Na Pasję według św. Jana pod jego kierownictwem czekaliśmy w Krakowie dosyć długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości na festiwalu Misteria Paschalia. W niedzielę (24.03) zainaugurowano wydarzenie zaliczane do jednych z najważniejszych w Europie w kategorii muzyka dawna.
Jordi Savall prowadzi wykonanie Pasji według św. Jana podczas inauguracji festiwalu Misteria Paschalia 2024
Jordi Savall prowadzi wykonanie Pasji według św. Jana podczas inauguracji festiwalu Misteria Paschalia 2024Foto: Joanna Gałuszka/Misteria Paschalia
  • Festiwal Misteria Paschalia potrwa w Krakowie do 1 kwietnia.
  • Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.
  • Transmisji części koncertów będzie można słuchać w radiowej Dwójce.

Zgodnie z tradycją w Niedzielę Palmową na festiwalu Misteria Paschalia zabrzmiała Pasja według św. Jana J. S. Bacha. Koncert poprowadził Jordi Savalla, który przyjechał do Krakowa wraz ze swoimi dwoma zespołami: La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations.

Festiwal Misteria Paschalia - mocne polskie punkty inauguracji

- Taka interpretacja Pasji Janowej, jaką Savall nam tutaj przywiózł, to rzecz, która na długo zapadnie w pamięć. Zwłaszcza, że tak istotna dla budowania dramaturgii dzieła postać narratora Ewangelisty to świetny udział polskiego śpiewaka Jana Petryki. Inny polski wątek to oboistka Magdalena Karolak, grająca w obu zespołach Savalla - recenzowała Magdalena Łoś.

Jak oceniła dziennikarka Dwójki, było to wielkie, wspaniałe otwarcie festiwalu. - Zapamiętam ten dzień na całe życie. Każde spotkanie z Jordim Savallą, czy to koncertowe, czy osobiste, to wielkie wydarzenie. Jest to człowiek niezwykle spójny w tym, co mówi, co robi i w sztuce, którą prezentuje - przekonywała.

Jordi Savall: zawsze czułem się w Krakowie jak u siebie

Magdalena Łoś miała okazję porozmawiać z hiszpańskim artystą, który wystąpił na festiwalu Misteria Paschalia po ośmiu latach przerwy. - Mój pierwszy koncert w Krakowie to był solowy recital, który zagrałem w maleńkim kościółku, w mieście wówczas pogrążonym całkowicie w ciemnościach. Tamten Kraków, gdy ulice, budynki były tak mroczne, szare, zestawiony z tym dzisiejszym, w którym życie kwitnie, co wręcz oślepia - to niewiarygodna zmiana. Ale już wtedy czuło się, że publiczność tutaj jest wręcz spragniona muzyki, z pasją reaguje na piękno i na muzykę, dlatego też zawsze czułem się tutaj jak u siebie - podkreślał Jordi Savall.

Posłuchaj
12:39 Poranek Dwójki łoś misteria 25.03.2024.mp3 Magdalena Łoś o inauguracji festiwalu Misteria Paschalia (Poranek Dwójki) 

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie potrwa do 1 kwietnia. Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Dwójka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Magdalena Łoś (dziennikarka radiowej Dwójki)

Data emisji: 25.03.2024

Godz. emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Misteria Paschalia 2023. "Uznaliśmy, że jest co świętować"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 17:24
- Nie wszystkie festiwale, które organizowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym świętowały swoje jubileusze w taki sposób. Przy układaniu programu tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia stwierdziliśmy jednak, że dziedzictwo tego wydarzenia i wpływ jaki wywarło ono na sektor muzyki dawnej w Polsce jest tak duży, że jest co świętować - mówiła w Dwójce Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty będzie towarzyszyć obchodom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 12:29
- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń