"Passionsoratorium". Alexander Grychtolik i jego bachowski eksperyment

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 13:38
- Pierwszoplanowym elementem tego dzieła powinno być współczucie. Założeniem jest tu bowiem zwrócenie uwagi na cierpienie Jezusa. Nie chodzi jednak o to, żeby dokładnie odtworzyć biblijną historię, tym bardziej że dobrze ją znamy. Nie chodzi też o to, żeby podkreślać elementy dramatyczne. Rzecz w tym, żeby w Jezusie rozpoznać przede wszystkim człowieka - mówił w Dwójce o płycie "Passionsoratorium" Alexander Grychtolik, klawesynista i dyrygent. 
Alexander Grychtolik to wybitny znawca twórczości Jana Sebastiana Bacha
Alexander Grychtolik to wybitny znawca twórczości Jana Sebastiana BachaFoto: Giodo Werne/materiały prom.
  • Alexander Grychtolik to wybitny znawca twórczości Jana Sebastiana Bacha.
  • Płyta "Passionsoratorium" to eksperyment, który niemiecki klawesynista i dyrygent zrealizował wraz z belgijską orkiestrą Il Gardelino.
  • O szczegółach opowiadali w "Poranku Dwójki" sam autor i jego żona - również klawesynistka - Aleksandra Grychtolik.

Płyta "Passionsoratorium" to bachowski eksperyment Alexandra Grychtolika, który wraz z orkiestrą Il Gardelino zrekonstruował i nagrał wyobrażone oratorium pasyjne lipskiego kantora. Punktem wyjścia do próby odtworzenia dzieła stało się zachowane libretto z 1725 roku.

"Passionsoratorium" - dzieło o uniwersalnym przesłaniu

Niemiecki dyrygent i klawesynista sięgnął po arie i chóry między innymi z bachowskich pasji i kolejne elementy połączył skomponowanymi przez siebie recytatywami. Siłę zrekonstruowanego dzieła upatruje on w jego uniwersalnym przesłaniu.

- Oglądamy cierpienie człowieka, a muzyka wywołuje w nas współczucie. Między innymi dlatego uważam, że także dziś, w niepewnych, niebezpiecznych czasach, ta muzyka jest bardzo aktualna. Przypomina o tym, o czym czasem zapominamy - przekonywał Alexander Grychtolik.

Na płycie i na koncertach

Oratorium pojawiło się już w przestrzeni koncertowej, było wielokrotnie wykonane w Europie, ale również w Japonii. Powstało nagranie płytowe, w wykonaniu solistów, m.in. Miriam Feuersinger (sopran), Daniela Johannsena (tenor) i Jonathana Sellsa (bas) oraz orkiestry Il Gardelino, w której grają także polscy muzycy - skrzypaczka Joanna Huszcza, skrzypek Jacek Kurzydło i klawesynistka Aleksandra Grychtolik.

Posłuchaj
05:29 Poranek Dwójki grychtoliki 2.04.2024.mp3 Alexander i Aleksandra Grychtolikowie o płycie "Passionsoratorium" (Poranek Dwójki) 

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Goście: Alexander i Aleksandra Grychtolikowie

Data emisji: 2.04.2024

Godz. emisji: 9.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/wmkor

Czytaj także

Bach i Telemann na debiutanckiej płycie zespołu Très Animé

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 17:00
- Choć jesteśmy zróżnicowane wiekowo, to spotkałyśmy się na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Grałyśmy w różnych składach, w pewnym momencie doszło do wspólnego spotkania na scenie. Od pierwszego akordu poczułyśmy, że to jest wspaniałe brzmienie - mówiły w Dwójce flecistka Olga Musiał-Kurzawska i wiolonczelistka Martyna Jankowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Sławek o płycie "TIKTIN": udało się uchwycić ducha miejsca i czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 18:00
- Nie mam bogatej dyskografii, te płyty długo we mnie dojrzewają, jesteśmy przyzwyczajeni, że to doskonała wersja nas. Postanowiłam spróbować uciec od tego, że wszystko musi być tak idealnie, postawić na ducha miejsca i czasu. Dobrze nam się grało, to całość kompozycji tego koncertu, jego narracja, jakaś opowieść - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek o płycie nagranej podczas koncertu w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.
rozwiń zwiń