Artyści z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 16:52
Wystawa "Angry Birds" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz debata o muzeach.
Audio
  • Joanna Mytkowska, dyrketor Muzeum Sztuki Nowoczesnej, nt. wystawy "Angry Birds"
  • Rozmowa z dr. hab. Piotrem Majewskim - dyrektorem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Ludovic Balland, Angry Birds, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ludovic Balland, Angry Birds, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Foto: artmuseum.pl

"Angry Birds" to prezentacja nowej sceny artystycznej z Moskwy. Tworzą ją nie tylko Rosjanie, ale także licznie obecni w Moskwie artyści z byłych republik radzieckich i z Zachodu. Młodzi twórcy próbują adresować swój przekaz do szerokich kręgów rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego, a nie tylko - tak jak to było do tej pory - do bogatych kolekcjonerów czy do kręgów dysydenckich. O ekspozycji opowiadała dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.

Rozmawiaiśmy również z dr. hab. Piotrem Majewskim - dyrektorem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Instytut od ubiegłego roku organizuje debaty przygotowujące Strategię Rozwoju Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Polsce. Dziś w Poznaniu odbędzie się kolejna konferencja pod hasłem "Muzeum jako organizacja pracy twórczej". Jej uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, kto w muzeum jest twórczy, a kto od-twórczy? Jak wpływa to na specyfikę instytucjonalną muzeów? Czy muzeum może efektywnie pełnić funkcje naukowo-badawcze i być innowacyjną instytucją edukacyjną? Jakie są warunki prawne i ekonomiczne, od których realizacji zależy możliwość realizacji tego założenia?

Polecamy nasza Płytę Tygodnia - "Bruno Walter. Wczesne nagrania". Album wydany z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci wielkiego dyrygenta, obejmujący rejestracje z lat 1934-1946. Płytę będzie można wygrać jeszcze jutro o 7:45.  

Program prowadził Piotr Kędziorek.

15 marca (czwartek)

Czytaj także

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 13:39
Wielki plan budowy muzeum projektu Christiana Kereza na placu Defilad spełznie na niczym? Architekt nie wywiązuje się z umowy z miastem, więc ratusz chce rozwiązać z nim umowę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrób sobie raj

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 09:47
Rozmowa z Mariuszem Szczygłem o scenicznej adaptacji jego książki, intrygująca wystawa w Toruniu oraz darmowe kino w sieci.
rozwiń zwiń