Polska nietolerancyjna? Raczej narzekająca i nieufna...

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 11:00
- Polacy są z punktu widzenia badań socjologicznych specyficzni ze względu na "kulturę narzekania" i skłonność do podważania władzy - uważa psycholog dr Marek Drogosz.
Audio
  • Polska nietolerancyjna? Raczej narzekająca i nieufna... (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Mentalność każdego narodu uwarunkowana jest wieloma czynnikami, m.in. historią, polityką i bieżącymi kierunkami opinii publicznej
Mentalność każdego narodu uwarunkowana jest wieloma czynnikami, m.in. historią, polityką i bieżącymi kierunkami opinii publicznejFoto: Kruczjak/Wikimedia/cc

Te "cechy narodowe" mogą w znacznym stopniu wpływać na wyniki badań sondażowych. Dyskusja w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" toczyła się bowiem wokół różnorodnych diagnoz "mentalności Polaków" z ostatnich lat. Badania (zwłaszcza te dotyczące kwestii legalizacji związków homoseksualnych) wskazujące na naszą nietolerancyjność wykluczają się z tymi, które sugerują rosnącą akceptację Polaków dla odmienności.

Socjolog prof. Ireneusz Krzemiński uważa, że wiele tego typu diagnoz naznaczonych jest niekorzystnym stereotypem Europy Wschodniej, któremu ulegają nawet wybitni intelektualiści, jak Jürgen Habermas czy Jacques Derrida. - Kto miałby reprezentować ów idealny Zachód? Hiszpania, Portugalia i Grecja? Jak Niemcy mają się do Włoch, a Francja do Wielkiej Brytanii? - pytał retorycznie.

A prof. Jadwiga Koralewicz zwróciła uwagę na dynamiczne przemiany mentalności pomiędzy pokoleniami Polaków. - Znaczna część młodzieży zauważa różnicę między swoim środowiskiem a rodzicami. Co niezwykłe, pojawia się tendencja do troski o rodziców, opieki nad nimi - powiedziała socjolożka.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Jadwiga Koralewicz i prof. Ireneusze Krzemiński (socjologowie) oraz dr Marek Drogosz (psycholog społeczny)

Data emisji: 17.01.2014

Godzina emisji: 16.00

mm/asz

Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Kwaśnicka: Polak w Rzymie czuje się jak u siebie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 14:00
– Geograficznie jesteśmy ludźmi Północy, ale przez przyjęcie katolicyzmu należymy też do świata śródziemnomorskiego – mówiła autorka książki "Krew z mlekiem".
rozwiń zwiń