Polskie Radio
Section05
obywatelstwo

"Mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa". Rząd Finlandii chce ograniczyć prawa Rosjan

W Finlandii żyje niemal 100 tys. osób rosyjskojęzycznych, a blisko 40 tys. ma podwójne, rosyjskie i fińskie obywatelstwo. Najbardziej radykalni politycy chcą, by Rosjanom nie przyznawano fińskiego paszportu; uważają, że mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i w sposób nieuzasadniony korzystać z przywilejów mieszkańców UE.
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja ŚWIAT Europa Skandynawia obywatelstwo

Prezes ZUS: państwo ma służyć obywatelom w okresie pokoju i kryzysu

- Z okresu pandemii wyciągnęliśmy bardzo wiele wniosków dotyczących umacniania instytucji państwa, które ma służyć obywatelom w okresie pokoju i kryzysu - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Gertruda Uścińska (prezes ZUS). Gościem audycji był również ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo obywatelstwo POLSKA pandemia

Dwór w Radoniach. „Wciąż uczymy się miejsca, które od 20 lat nazywamy domem”

Historia miejsca utkana jest z historii wielu ludzi, którzy dany budynek zamieszkiwali, śmiali się i płakali, żyli i umierali. „Od 20 lat odkrywamy sekrety dworu w Radoniach, który stał się domem dla naszej rodziny” - przyznaje Beata Korzeniowska – Matraszek.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Wielka Brytania historia Polski wakacje podróże ciasta lemoniada chleb czas wolny rower Brexit obywatelstwo Małgorzata Frydrych