Donna Leon odkrywa straszniejszą twarz Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 17:00
To miasto przyciąga tysiące turystów, jednak większość z nich tkwi w błogiej nieświadomości tego, co się tam dzieje. Wenecka maska skrywa bowiem niepokojącą rzeczywistość.
Audio
  • Donna Leon odkrywa straszniejszą twarz Wenecji (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Akcja kryminałów z Guido Brunettim niezmiennie toczy się w Wenecji (zdj. ilustracyjne)
Akcja kryminałów z Guido Brunettim niezmiennie toczy się w Wenecji (zdj. ilustracyjne)Foto: Abxbay/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Donna Leon, autorka kryminałów z komisarzem Guido Brunettim, odnajduje w Wenecji świat, w którym króluje mafia, przemoc, narkotyki, prostytucja, pedofilia, lichwiarstwo i oszustwa podatkowe. Czy jej powieści opierają się na autentycznych zdarzeniach? Amerykańska pisarka, jak sama przyznała w wielu wywiadach, jest przecież zakochana w mieście na wyspach i jego mieszkańcach.

Jak zauważył redaktor Jan Elbanowski, przygoda Donny Leon z Wenecją zaczęła się od wykładów literatury angielskiej w weneckiej filii Uniwersytetu w Maryland, zaś z samym kryminałem - od fascynacji muzyką, konkretnie zaś jednego żartu związanego z wieścią o śmierci pewnego dyrygenta...

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Jan Elbanowski (socjolog, redaktor), Grzegorz Sowula (krytyk literacki, dziennikarz)

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 16.00

mc/kd

Czytaj także

Orbitowski o "Innej duszy" i naturze zła

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
- Seryjni mordercy to nie są czarujący, inteligentni ludzie. W zabiciu człowieka jest po prostu rodzaj bardzo upiornej, ale pociągającej wolności - uważa Łukasz Orbitowski, który w powieści "Inna dusza" mierzy się z naturą zła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolog jak detektyw. "Obaj odtwarzają wydarzenia z przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:13
- Etruskowie to bardzo ciekawy wycinek historii i archeologii, ale jednocześnie bardzo frustrujący, bo wydaje się, że coś o nich wiemy, ale jest mało źródeł pisanych na ich temat - opowiada dr archeologii śródziemnomorskiej, Jakub Szamałek.
rozwiń zwiń