X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Boże Narodzenie. Nie ma świętowania bez komercji?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 17:10
- To święto wiedzie nas z jednej strony do duchowego przeżycia, które ma być pamiątką zdarzenia cudownego, ale z drugiej wymaga celebracji, która musi mieć swoje rytuały i rekwizyty - mówił w Dwójce prof. Ryszard Koziołek.
Audio
  • Jak świętować Boże Narodzenie (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/PavelSm

Czym niegdyś było Boże Narodzenie, a czym jest teraz dla nas, zabieganych, nieustannie zajętych ludzi XXI wieku? - Ta forma świąt, którą dzisiaj praktykujemy, ukształtowała się w XIX wieku, czyli w momencie, gdy dokonywała się na dobre sekularyzacja świata zachodniego. Być może naiwną a nawet banalną kontrpropozycją było radykalne zeświecczenie Bożego Narodzenia jeśli chodzi o jego formę, ale utrzymało się do dziś - mówił gość audycji.

Choinka, wigilia, sianko pod obrusem, prezenty i potrawy, dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, opłatek i Pasterka. Jaki mają sens? - Te rekwizyty i rytuały wdarły się na pierwszy plan i wypełniły niemal całą przestrzeń naszego świętowania, ale czy należy się ich przez to wyrzekać? Byłbym bardzo ostrożny – stwierdził prof. Ryszard Koziołek.

Pierwsze pokolenia chrześcijan nie odczuwały potrzeby świętowania narodzin Jezusa. Dlatego nie mamy nawet wiarygodnych dat narodzin i śmierci Chrystusa. Co takiego się wydarzyło w IV w., że Boże Narodzenie nagle stało się potrzebne? Jakie znaczenie dla religijnego przeżywania Bożego Narodzenia ma Adwent i kto go dziś potrzebuje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Ewa Wipszycka-Bravo, prof. Ryszard Koziołek i ks. dr Jacek Prusak.

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 16.00

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orszak Trzech Króli. "Największe jasełka na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:50
- Organizowany 6 stycznia Orszak łączy różne środowiska w jednym celu - po to, by spotkać się na ulicach polskich miast i za Trzema Królami podążać do stajenki, do Nowonarodzonego - mówi Jolanta Skwarek, rzecznik Fundacji "Orszak Trzech Króli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski vs. Dmowski, czyli romantyk kontra dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:30
- Każdy z nich miał odmienne doświadczenie. Dmowskiego nie dotknęły carskie represje i cechował go spokój polityka. Piłsudski miał walkę zapisaną w genach – powiedział prof. dr hab. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 13:33
- Urządzenie polis, wszystkie zmiany i przekształcenia tego ustroju, nie były jakimś planowym procesem - mówił prof. Włodzimierz Lengauer w audycji o dziejach starożytnych Aten.
rozwiń zwiń