Warszawa. Narodziny miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:41
- Większość badaczy zakłada, że wielki wkład w lokacji miasta mieli mieszczanie toruńscy oraz przybysze z Gdańska i Tczewa. Dzięki nim i ich środkom finansowym mogła powstać Warszawa - mówił w Dwójce prof. Janusz Grabowski.
Audio
  • Znane i nieznane fakty z historii stolicy (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Widok z lotu ptaka na fragment Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W centrum pas murów obronnych wraz z barbakanem, 1989 r.
Widok z lotu ptaka na fragment Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W centrum pas murów obronnych wraz z barbakanem, 1989 r. Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk/Leszek Wróblewski

Z gośćmi audycji – mediewistami i varsavianistami – rozmawialiśmy o tajemnicach i ciekawostkach związanych z historią Warszawy. 680 lat temu, 1 grudnia 1338 roku w warszawskim kościele św. Jana sędziowie papiescy ogłosili pozew w sprawie zatargu między królem Polski Kazimierzem Wielkim a zakonem krzyżackim o ziemię chełmińską i dobrzyńską. Oczywiście Warszawa istniała wcześniej, ale w dokumencie wysłanników papieża umieszczono pierwszy oficjalny opis Warszawy. Był to więc swego rodzaju chrzest miasta. Czy wiemy jednak, kiedy miały miejsce narodziny Warszawy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście:  dr Kazimierz Pacuski i prof. Janusz Grabowski (historycy mediewiści, varsavianiści)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 16.00

mko

Czytaj także

"Zabytki to nasze narodowe dziedzictwo kulturowe"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
- Generalny Konserwator Zabytków ma po nowelizacji ustawy wpływ na politykę konserwatorską. Zlikwidowaliśmy stan, gdy różne obiekty podlegały różnym formom ochrony i państwo traciło kontrolę nad dziedzictwem narodowym - stwierdziła wiceminister Magdalena Gawin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Walezy. "Książę Sodomy" na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 17:37
- Na jego temat panowało i panuje wiele stereotypów. Nie był wcale homoseksualistą, tylko tranwestytą. Minioni to nie byli jego kochankowie, tylko ochroniarze. W XVI wieku za każdym rogiem czyhał sztylet, o czym zresztą w końcu sam się przekonał - mówił o pierwszym polskim królu elekcyjnym prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hotel Bristol. Wielkie sekrety i małe tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 10:00
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o jednym z najbardziej legendarnych adresów w Warszawie. Co widziały i słyszały ściany tego hotelu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepodległość. Myśl, słowo i czyn

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:30
- Pojęcie niepodległości wprowadził ksiądz Stanisław Konarski. To lata trzydzieste XVIII wieku, kiedy elita polskiej myśli politycznej zaczęła zdawać sobie sprawę, że ojczyzna jest w zagrożeniu i jesteśmy na progu utraty suwerenności - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kriegseisen.
rozwiń zwiń