X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Braun - tak się kocha Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 07:00
Mimo że była kochanką Führera, nie do niej należał tytuł pierwszej damy III Rzeszy - tak postrzegano Magdę Goebbels. Jednak to Ewa Braun przeszła do historii jako ta, która kochała Hitlera.
Audio
Ewa Braun i Adolf Hitler z psami w Berghof (1942), źr. Bundesarchiv, WikipediaCreativeCommons
Ewa Braun i Adolf Hitler z psami w Berghof (1942), źr. Bundesarchiv, Wikipedia/CreativeCommons

Adolf Hitler mawiał, że nie żeni się, ponieważ poślubił Niemcy, ale dla niej zrobił wyjątek. 6 lutego 1912 w Monachium urodziła się Eva Braun, kobieta z którą żył przez całą dekadę lat 30. i w latach 40.

Istnieje pewne wyobrażenie tej kobiety. Ponieważ Amerykanie po zdobyciu Orlego Gnizada znaleźli kolorowe filmy, które kręciła Ewa Braun i na których widzimy ją w prywatnych scenkach - zwykliśmy postrzegać ją właśnie przez pryzmat tych klisz: mocno wygimnastykowanej dziewczyny, bardzo sprawnej fizycznie, śmiejącej się, bawiącej się, opalającej, biorącej kąpiel nago pod wodospadem. Książka Heike Görtemaker "Ewa Braun. Na dworze Führera" ma ambicje zmienić to wyobrażenie: pokazuje, że nie docenia się tej silnej kobiety. Praca burzy obraz zinfantylizowanej w powszechnej świadomości kobiety.

A jednak, jak podkreśla gość dwójkowego "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prof. Zbigniew Wawer, nie wiemy, czy Ewa Braun miała jakikolwiek wpływ na jednego z największych zbrodniarzy ludzkości. Najprawdopodobniej - sądzi historyk - była to po prostu, mówiąc brutalnie, tylko jego kochanką. Podczas, gdy żona Goebbelsa królowała na przyjęciach oficjalnych, przewodziła im, witała gości, Ewa siedziała przy innych stolikach niż sam Hitler. Podobno Braun dwukrotnie w trakcie trwania związku - kiedy jej mężczyzna wspinał się na wyżyny kariery - targała się na swoje życie; być może po to, by zwrócić na siebie uwagę.

Ale skoro na czterdzieści godzin przed samobójczą śmiercią Hitler zawarł z nią małżeństwo, to może dlatego, że chciał dobitnie pokazać Ewę Braun i jej samej, i całemu swemu otoczeniu, jako właśnie tę pierwszą najważniejszą kobietę?

- Po blisko siedemdziesięciu latach od zakończenia wojny o Ewie Braun wiemy mało - mówił prof. Wawer. - I będziemy mało wiedzieli, bo nie dysponujemy materiałami "policyjnymi", wywiadowczymi dokumentami, które by obrazowały tę postać. Wywiad gestapo na pewno zbierał takie materiały. Nie wiemy jednak, co się z nimi stało. Prawdopodobnie znajdują się gdzieś w archiwach, zresztą archiwach amerykańskich, nie rosyjskich.

Posłuchaj audycji Hanny Marii Gizy o Ewie Braun, kobiecie, która kochała Hitlera.

Czytaj także

"Sonderaktion Krakau" - brutalny atak na polską inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:15
- Moment przeprowadzenia nas z dworca do obozu w Sachsenhausen to najstraszniejsze wspomnienie z tamtych dni. Pędzono nas w morderczym tempie, między nami byli ludzie starzy, chorzy, którzy upadali ze znużenia, bito ich i tłuczono kolbami - mówił prof. Jan Marian Gwiazdomorski, świadek "Sonderaktion Krakau".
rozwiń zwiń

Czytaj także

To Heinrich Himmler zdecydował o powstaniu KL Dachau

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 07:00
- Tatuś przeżył w Dachau trzy ciężkie doświadczenia. Zamrażano go w wodzie, która miała temperaturę poniżej 4 stopni. Eksperyment przeżył on i pięciu innych ludzi – opowiadał syn Macieja Trzepli, więźnia obozu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adolf Hitler obejmuje władzę w Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 11:50
30 stycznia 1934 roku Reichstag uchwalił ustawę o odbudowie Rzeszy Niemieckiej. Dokładnie rok wcześniej prezydent Paul von Hindenburg mianował Adolfa Hitlera kanclerzem.
rozwiń zwiń