X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pucz monachijski - Hitler chce władzy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:00
Była to pierwsza próba przejęcia władzy przez Hitlera. W monachijskiej piwiarni Hitler ogłosił narodową rewolucję, obalenie rządu, marsz na Berlin i utworzenie nowego ośrodka władzy z nim jako kanclerzem.
Audio
  • Audycja "Udany pucz monachijski" z cyklu "Historia na opak",. (PR, 1997)
Pucz monachijski, 9 listopada 1923 r.
Pucz monachijski, 9 listopada 1923 r. Foto: CC/Bundesarchiv

Pucz monachijski, nazywany puczem Hitlera, puczem Hitler-Ludendorff albo puczem piwiarnianym, był nieudaną próbą przeprowadzenia zamachu stanu w Republice Weimarskiej przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa. Akcja zorganizowana w nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku w Monachium przy pomocy bojówek partyjnych SA rozbita została tego samego dnia. Po puczu rozwiązanio Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników (NSDAP) i skazano Hitlera na pięć lat więzienia.

10 lat później Hitler zdobył władzę legalnie.

Posłuchaj rozmowy historyków: prof. Pawła Wieczorkiewicza i Jana Osicy z Andrzejem Sową, w której zastanawiali się, jak potoczyłyby się dzieje Europy i świata, gdyby Hitler doszedł do władzy po puczu monachijskim w 1923 roku.

W latach 20. XX wieku Republika Weimarska przeżywała kryzys gospodarczy na niespotykaną dotąd skalę – bardzo wysokie było bezrobocie i inflacja. Ten moment wykorzystali narodowi socjaliści.

8 listopada 1923 roku w wielkiej monachijskiej piwiarni miał przemawiać nowo wybrany komisarz generalny Bawarii Gustav von Kahr, który chciał obalić ówczesny rząd. Również Adolf Hitler, Hermann Göring, Ernst Röhm i inni skupieni w obozie narodowosocjalistycznym planowali obalenie rządu. Kiedy w piwiarni zebrał się tłum, nieoczekiwanie wkroczyły między ludzi narodowosocjalistyczne bojówki, a Hitler wskoczył na krzesło, wystrzelił z rewolweru w górę, żeby przykuć uwagę słuchaczy i zaczął przemawiać. Ogłosił narodową rewolucję, obalenie rządu bawarskiego i rządu Rzeszy i utworzenie niemieckiego rządu narodowego z nim jako kanclerzem na czele oraz marsz na Berlin.

Niedługo potem tłum ruszył ulicami Monachium. Policja bardzo szybko spacyfikowała manifestantów i w ten sposób również zakończył się pucz Hitlera.

Posłuchaj dyskusji historyków o nastrojach Niemców w latach 20. XX wieku oraz o tym, czy gdyby Hitler doszedł do władzy w 1923 roku, to 10 lat wcześniej wybuchłaby II wojna światowa i jak potoczyłyby się losy Europy i Polski w przypadku wcześniejszej wojny.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto podpalił Reichstag?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 07:02
27 lutego 1933 roku spłonął gmach Reichstagu w Berlinie. Do dziś nie jest pewne, kto jest odpowiedzialny za podpalenie budynku parlamentu - komuniści, czy może sam Adolf Hitler?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc kryształowa - niemiecka noc hańby

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 06:00
"Tylko ci, w których żyłach płynie niemiecka krew, mogą być członkami narodu. Dlatego żaden Żyd nie może być członkiem narodu" – tak pisał Adolf Hitler w "Mein kampf".
rozwiń zwiń