REKLAMA

Czy Caravaggio za 120 mln euro jest autentyczny?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 14:00
W Tuluzie w spadku otrzymanym przez pewną rodzinę znalazł się obraz przedstawiający Judytę odcinającą głowę Holofernesowi. Po niemal dwóch latach badań uznano go za dzieło Caravaggia...
Audio
  • Rozmowa o dwóch "Judytach" Caravaggia (Jest taki obraz/Dwójka)
Prezentacja odkrytego w Tuluzie obrazu podczas konferencji prasowej 12 kwietnia 2016 roku. Czy to dzieło słusznie przypisano Caravaggiu?
Prezentacja odkrytego w Tuluzie obrazu podczas konferencji prasowej 12 kwietnia 2016 roku. Czy to dzieło słusznie przypisano Caravaggiu?Foto: PAP/EPA/JEREMY LEMPIN

- Mam poważne wątpliwości co do autorstwa tego dzieła, choć bez wątpienia jest to obraz XVII-wiecznego caravaggionisty - powiedziała dr Grażyna Bastek. - Brakuje mi jednak pazura Caravaggia i jego doskonałości malarskiej, konsekwencji w operowaniu światłem czy anatomicznymi szczegółami. Przede wszystkim jednak nie ma tu, typowej dla mistrza, psychologicznej głębi - wyjaśniła.

Pod tym względem obraz ten znacznie różni się od dzieła o tym samym temacie, które znajduje się w Narodowej Galerii w Rzymie i bez wątpienia jest pracą Caravaggia.

Judyta odcinająca głowę Holofernesowi - "rzymski" obraz Caravaggia Judyta odcinająca głowę Holofernesowi - "rzymski" obraz Caravaggia

Powyższe, niezwykle dramatyczne dzieło doczekało się zresztą szeregu interpretacji, z których jedna odnosiła się do... tryumfu nad herezją protestancką.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 24.04.2016

Godzina emisji: 10.15

mm/mc

Czytaj także

Święty Mateusz wg Caravaggia. "Zbyt prostacki, wulgarny, dosłowny"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 12:00
Pierwsza wersja obrazu Caravaggia przedstawiająca św. Mateusza piszącego Ewangelię została, po sporze malarza z duchowieństwem, zdjęta znad ołtarza rzymskiej kaplicy. Malowidło wywołało skandal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mroczna legenda Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 16:48
O znakomitym włoskim artyście, jego oryginalnej twórczości i awanturniczym życiu, opowiemy w ''Spotkaniach po zmroku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czemu Madonna Caravaggia ma brudne nogi?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 16:48
- On po prostu jako pierwszy wprowadził do swojego malarstwa postanowienia Soboru Trydenckiego - wyjaśniła historyk sztuki dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyzywający "Chłopiec z koszem owoców"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 12:35
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowie o wczesnym płótnie Caravaggia. Interpretacje tego dzieła są bardzo różne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caravaggio, św. Paweł i koń, który ukradł show

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 14:23
W audycji "Jest taki obraz" mówiliśmy o wzbudzającym kontrowersje w XVII wieku płótnie pt. "Nawrócenie świętego Pawła".
rozwiń zwiń