REKLAMA

Wyzywający "Chłopiec z koszem owoców"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 12:35
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowie o wczesnym płótnie Caravaggia. Interpretacje tego dzieła są bardzo różne.
Fragment obrazu Chłopiec z koszem owoców Michelangela Merisiego da Caravaggio
Fragment obrazu "Chłopiec z koszem owoców" Michelangela Merisiego da CaravaggioFoto: wikimedia/cc

Włoski malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610) działał w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. Wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Łączył fizyczną formę z psychologiczną treścią. Zapomniany w wiekach XVIII i XIX, na nowo odkryty został dopiero w XX stuleciu.

W Dwójce Dr Grażyna Bastek opowie o obrazie Caravaggia, który przedstawia młodzieńca podającego widzowi kosz pełen rozmaitych owoców.

***

Na audycję "Jest taki obraz" w niedzielę (30.08) w godz. 10.30-10.45 zaprasza Michał Montowski.

mc/kul

"Chłopiec z koszem owoców" Michelangela Merisiego da Caravaggio "Chłopiec z koszem owoców" Michelangela Merisiego da Caravaggio
Czytaj także

Czy Gustav Klimt bał się "Złotej Adeli"?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 19:00
- Wizerunek damy z wyższych sfer nie mógł być przepojony seksualnością, jednak Klimt przemycił pewien ukryty erotyzm - mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie Adeli Bloch-Bauer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hugo van der Goes - znakomity "prymityw"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 20:00
Tym słowem określano kiedyś mistrzów niderlandzkiego malarstwa XV wieku, wśród których byli tacy artyści, jak Jan van Eyck, Rogier van der Weyden i Dirk Bouts.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna Maja, za którą Goya stanął przed trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Gdyby inkwizycja ukarała wybitnego malarza za "demoralizujący" wizerunek "Mai nagiej", dziś wiedzielibyśmy, kim była hiszpańska piękność. 16 marca 1815 roku trybunał okazał się jednak łaskawy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gijsbrechts - flamandzki mistrz mamienia zmysłów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 13:00
- Obraz "Martwa natura z akcesoriami malarskimi" jest ciekawy, bo daje widzom rzekomą władzę nad tym, co widzimy - opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń