Rembrandta "Autoportret" z elementami iluzji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 15:29
Rembrandt van Rijn wykonał około 90 autoportretów (obrazów i rycin), choć słowo to - używane w rozumianym przez nas znaczeniu - weszło w użycie dopiero w XIX wieku.
Rembrandt, Autoportret w wieku 34 lat, 1640, National Gallery w Londynie
Rembrandt, "Autoportret w wieku 34 lat", 1640, National Gallery w LondynieFoto: GRANGER / Granger History Collection / Forum

Posłuchaj
14:46 Dwójka Jest taki obraz 16.05.2021.mp3 Rembrandt "Autoportret w wieku 34 lat" (Jest taki obraz/Dwójka) 

W jego czasach nie były one jednak nazywane autoportretami, lecz contrefeycel – konterfekt (wizerunek).

Romantyczna legenda utrwaliła przekonanie, że Rembrandt systematycznie, przez całe życie, rejestrował swój zmieniający się wygląd i stany emocjonalne. Tymczasem portrety własne Rembrandta wykonywane przez niego samego, ale też i przez jego uczniów, pełniły wiele różnych funkcji – jedną z nich była autopromocja i pokaz oferty warsztatu.

W autoportrecie z 1640 roku malarz przedstawił się w staroświeckim stroju, ponadto wzorując się na portretach Tycjana i Rafaela, które widział rok wcześniej na amsterdamskiej aukcji obrazów. Wizerunek wskazuje na społeczne aspiracje malarza w momencie największego powodzenia jego warsztatu, a sam artysta zdaje się delektować swoim sukcesem.

Tym wizerunkiem Rembrandt wpisywał się w poczet wielkich mistrzów przeszłości, kto wie, może nawet współzawodniczył z mistrzami renesansu i antyku. Według legendy antyczny artysta Apelles malował świat tylko czterema kolorami, to być może z tego powodu autoportret z 1640 roku wykonany jest jedynie w brązach, czerni i złocistej bieli, nic jednak nie tracąc na sugestywnej iluzji przestrzeni. Łokieć malarza "wystaje" z obrazu, poza parapet, jak w dziełach renesansowych mistrzów.

Rembrandt, "Autoportret w wieku 34 lat", 1640, National Gallery w Londynie

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

"36 razy Rembrandt" w 350. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:21
Rok 2019 został ogłoszony rokiem Rembrandta, by w szczególny sposób upamiętnić 350. rocznicę jego śmierci. Genialny malarz, rysownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku, zwanego "Złotym Wiekiem". Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje wystawy i przedsięwzięcia kulturalne prezentujące wielkie dzieła mistrza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zmartwychwstanie" Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:00
"Zmartwychwstanie" Rembrandta to jeden z pięciu obrazów z cyklu Pasyjnego, namalowanego na zamówienie Fredericka Hendricka, stadhoudera Republiki Zjednoczonych Prowincji na jego dwór Binnenhof w Hadze.
rozwiń zwiń