X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Możdżer: straciłem słuch absolutny, i dobrze

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 15:00
- Po tym, jak zacząłem eksperymentować ze strojem, nie jestem już pewien, jaką nazwę ma dźwięk, który słyszę. Tylko czy to nazwa identyfikuje dźwięk? Nie wydaje mi się, żebym stracił coś ważnego. Powiedziałbym wręcz, że granie muzyki jest ciekawsze bez słuchu absolutnego - mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
Audio
  • Leszek Możdżer o eksperymentach ze strojem fortepianu i festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa (Wybieram Dwójkę)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Możdżer1200.jpg
Leszek Możdżer: emocje też mają częstotliwość

Współczesne instrumenty strojone są w częstotliwościach 440 Hz, natomiast Leszek Możdżer eksperymentuje ostatnio ze strojem 432 hz. - Urząd z siedzibą w Genewie nadał strojowi 440 Hz normalizację ISO nr 16 i zgodnie z tymi wytycznymi należy stroić instrumenty. A przecież każdy z nas ma trochę inną budowę ciała i inną psychikę. Nie chciałbym ulegać takiej modzie, że wszystko ma być jak od linijki, choć to też pewnie ułatwia życie, no i szukam, cały czas szukam - tłumaczył pianista i kompozytor.

Leszek Możdżer podkreślał, że zaburzenia słuchu absolutnego pozwoliły pójść mu w muzyce w inną stronę. - Niepewność jest bardzo fajną rzeczą w życiu, ponieważ dopuszcza wiele różnych rozwiązań. Gdy miałem słuch absolutny, od razu wiedziałem, co mam zagrać, a teraz czasem tego nie wiem. To bardzo inspirujące, dlatego że podczas poszukiwań można odkryć nowe, ciekawe rzeczy - stwierdził muzyk.

Czym różni się strój 432 Hz od 440 Hz? Dlaczego Leszek Możdżer sam o sobie mówi, że kiedyś był bardzo wąsko myślącym człowiekiem? Co zaprezentuje podczas Gali Polskiego Jazzu w ramach festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, która odbędzie się we wtorek (20.02). O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Leszek Możdżer (pianista i kompozytor)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emsji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncerty 80-lecia. Mozart i Możdżer u Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 18:00
W "Porze koncertowej" przypomnimy słuchaczom m.in. nagrania z początkowego okresu działalności koncertowej Studia im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer i jazzowa godzina w Polskim Radiu Chopin

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 17:40
Codziennie o 23.00 w Polskim Radiu Chopin będzie można posłuchać klasyki w jazzowej oprawie. Z tej okazji autor audycji "Na jazzowo" Andrzej Zieliński spotkał się Leszkiem Możdżerem, by porozmawiać o jego legendarnym albumie "Chopin. Impresje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Możdżer: emocje też mają częstotliwość

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 11:30
Gościem "Poranka Dwójki" był wybitny pianista i kompozytor, który opowiadał o swoim stosunku do świata, muzyki i emocji, oraz zdradził kulisy powstawania swoich najnowszych kompozycji. 
rozwiń zwiń