Dobra krew

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 19:01
Debiutancka książka Magdaleny Skopek to notatki z dwóch miesięcy życia w tundrze wśród koczowniczych Nieńców. Surowe życie, surowe mięso na obiad, surowa przyroda.
Audio
  • Magdalena Skopek, doktor fizyki, która widziała trzy słońca
  • Cosmic Underground, artystyczny pociąg przez Europę
  • Wystawa polskiego komiksu
  • Marek Fiedor, nowy dyrektor Teatru Współczesnego we Wrocławiu
Codzienne życie Nieńców
Codzienne życie NieńcówFoto: Magdalena Skopek/dzięki uprzejmości wydawnictwa PWN

Nieńcy żyją zgodnie z rytmem przyrody - w ich świecie nie ma stałych budowli, horyzont jest bezkresny, kontakty z cywilizacją rzadkie. Jednocześnie lud ten cechuje niezwykła otwartość - rodzina Akatetto przyjęła do siebie autorkę jak dawno niewidzianą krewną. Osobiste notatki z codziennego życia, wypełnionego pracą przy namiotach, rozpalaniu ognia, skręcaniu lin, tworzą obraz niezwykłego świata, w którym "człowiek spotyka się bardziej z samym sobą niż z kimś innym". Gościem audycji była Magdalena Skopek, doktor fizyki, która widziała trzy słońca.

Zapraszamy także Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie na  wystawę polskiego komiksu pod niezobowiązującym tytułem "Momenty były”; o nowym sezonie i jego finansowaniu rozmawialiśmy z Markiem Fiedorem,  nowym dyrektorem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. 

Nie zabrakło także zapowiedzi projektu Cosmic Underground. To artystyczna wyprawa pociągiem, który w założeniu przemierzyć ma trasę z Estonii do Portugalii zatrzymując się w wybranych miastach. Na dworcach odbywać się będą prezentacje artystyczne twórców, którzy tymże pociągiem przemierzać będą Europę.

Do wysłuchania fragmentów audycji zaprasza Katarzyna Nowak

Czytaj także

"Z najwyższej półki" na koniec lata

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 17:30
W tym wydaniu podróżowaliśmy: między Pragą a Półwyspem Jamalskim. Bohaterami audycji - oczywiście prócz książek - były fotografie i muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oni są skazani na picie krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:00
Za kręgiem polarnym, życie uzależnione jest od przychylności boga reniferów. Magdalena Skopek miała okazję przyjrzeć się życiu tajemniczych Nieńców, ludu, który od wieków potrafi przetrwać w krainie, w której zamarzają nawet kremy na zimę.
rozwiń zwiń