X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oni są skazani na picie krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:00
Za kręgiem polarnym, życie uzależnione jest od przychylności boga reniferów. Magdalena Skopek miała okazję przyjrzeć się życiu tajemniczych Nieńców, ludu, który od wieków potrafi przetrwać w krainie, w której zamarzają nawet kremy na zimę.
Audio
  • Magdalena Skopek o książce "Dobra krew. W krainie reniferów bogów i ludzi"

Jamał to największy zbiornik gazu na świecie. Jamalskie złoża mają dla Rosji wymiar skarbu narodowego. To jeden z najbardziej strzeżonych regionów świata. Prawo stałego pobytu mają tam jedynie rdzenni mieszkańcy - Nieńcy. O Jamale i jego mieszkańcach niewiele wiadomo. Półwysep jest słabo zaludniony, a warunki życia wyjątkowo surowe. Ten niedostępny świat Magdalena Skopek odkrywa w książce "Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi". O swojej podróży no rosyjską północ, podróżniczka opowiedziała w audycji "Stacja kultura".

- Moim bezpośrednim celem była "Martwa droga", to coś takiego jako Kolej Transsyberyjska. Stalin miał pomysł, żeby wybudować kolej transpolarną na wysokości kręgu polarnego. Pojechałam na to popatrzeć - wyjaśniała.

Półwysep Jalamski od setek lat zamieszkuje koczowniczy naród Nieńców. W czasach ZSRR większość członków tego ludu została zmuszona do osiedlenia, zaś tradycyjne zajęcia takie jak rybołówstwo i hodowla reniferów ustąpiły miejsca pracy w przemyśle. Jednakże renifery ciągle odgrywają ważną rolę w nieńckim życiu. Zwłaszcza ich krew.

- W tundrze nic nie rośnie, nie ma źródła witamin. Nieńcy czerpią potrzebne mikroelementy z surowej krwi i mięsa reniferów. Muszą jeść je w takim stanie, bo przy gotowaniu wiele ważnych składników znika - tłumaczyła Skopek.

W czasie swojej wyprawy na Jamał podróżniczce udało się dotrzeć do rodzin nienieckich żyjących ciągle w tradycyjny sposób. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Magdalena
Magdalena Skopek

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamienne łoża na Orkadach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:00
Tajemnicze wyspy na północy Szkocji od dziesięcioleci przyciągają archeologów z całego świata. Turyści własnoręcznie mogą tam nawiązać kontakt z ludźmi sprzed tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerowy raj dla śledziożerców

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 17:52
- Na Bornholmie lepiej jechać z zachodu na wschód, żeby nie mieć cały czas pod wiatr – radziła w Czwórce Ania Sworowska, podróżniczka, która zjeździła tą duńską wyspę na jednośladzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kanada, to kraj, w którym łatwo się zagubić i więcej nie znaleźć"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 12:31
Jak smakuje fondue w Quebecu, jak zrobić klonowego lizaka i czy Kanada naprawdę pachnie żywicą, to pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w najnowszej książce Olgi Morawskiej. O wyprawie na północ Ameryki autorka opowiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń