Koncertowe nagranie "Pastorelle en musique" Jerzego Filipa Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 07:00
Od najbliższego poniedziałku Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki" będą Preludia i Fugi Jana Sebastiana Bacha ze zbioru Das Wohltemperierte Klavier, w nowym nagraniu brytyjskiego klawesynisty Trevora Pinnocka. 
Trevor Pinnock
Trevor PinnockFoto: Gerard Collett

Ten zbiór, komponowany i wydany w dwu tomach (łącznie 48 Preludiów i Fug), jest jednym z najważniejszych dzieł cyklicznych w historii muzyki. Pomyślany początkowo jako ćwiczenie i wprowadzenie do zawodu dla młodych klawesynistów, z biegiem lat został doceniony za swe wyjątkowe walory artystyczne i wszedł – w wyborze bądź w całości – do repertuaru największych klawesynistów i pianistów świata.

Bach poprzez "dobrą temperację" stroju (równomierne rozdzielenie oktawy na dwanaście półtonów) pokazał, jak wielkie możliwości kryje w sobie system dur-moll, który ostatecznie zdecydował o kształcie harmonicznym muzyki na następne 200 lat (praktycznie do dziś włącznie, bo nadal spora część kompozycji, np. muzyki filmowej czy rozrywkowej, powstaje w oparciu o skodyfikowane przez Bacha zasady!).

Pary utworów (Preludia i Fugi) ułożone są w porządku chromatycznym, od C-dur, poprzez cis-moll, D-dur, d-moll itd. aż do h-moll, a więc każdy tom zawiera łącznie 24 Preludia i Fugi. Pierwsza część została ukończona w roku 1722, a druga dwadzieścia lat później. Pierwszego kompletnego nagrania cyklu dokonał Ludwig Fischer w roku 1933, a jedną z pierwszych wersji klawesynowych zarejestrowała Wanda Landowska (nagrania dla RCA Victor powstawały od roku 1950).

Tym razem zbiór DWK ukazał się w interpretacji klawesynisty Trevora Pinnocka, wybitnego brytyjskiego znawcy muzyki Baroku, lidera legendarnego zespołu The English Concert, którego nagrania były (i są) często obecne na antenie Dwójki. 80-letni Trevor Pinnock, komplet nagrań bachowskiego cyklu Das Wohltemperierte Klavier uważa za jedno z najważniejszych osiągnięć swego życia.

W porankowym cyklu Płyta Tygodnia te dwa albumy, do wygrania przez słuchaczy Dwójki (wyd. Deutsche Grammophon 2020 i 2022), stanowią z pewnością wydarzenie!

Album do wygrania codziennie od poniedziałku do piątku (15-19.08kilka minut po 8.00 w "Poranku Dwójki".

Aby go zdobyć, należy podczas audycji wysłać SMS pod numer: 71211, z wpisanymi w treści: hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.


Das Wohltemperierte Klavier - nagrania z 2020 r. Das Wohltemperierte Klavier - nagrania z 2020 r.

Das Wohltemperierte Klavier - nagrania z 2022 r. Das Wohltemperierte Klavier - nagrania z 2022 r.

Czytaj także

Concertante - od instrumentów współczesnych po historyczne

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 09:01
To już ostatni odcinek "Przypadków Bacha" z mini-cyklu concertante. Ewa Pobłocka zamknęła go znakomitymi interpretacjami utworów bohatera audycji: usłyszeliśmy Koncert na dwa fortepiany C-dur w legendarnym nagraniu Clary Haskil i Gezy Andy z 1956 roku, współczesną rejestrację (i na współczesnych instrumentach) Koncertu skrzypcowego a-moll z Joshuą Bellem i II Koncert brandenburski z Sigiswaldem Kuijkenem na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gliwice. Wariacje Goldbergowskie i muzyka, którą inspirował się Bach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 11:18
- Po raz pierwszy na naszej festiwalowej scenie wystąpi zespół muzyki dawnej Il Giardino d'Amore kierowany przez Stefana Plewniaka, znakomitego skrzypka, ale także dyrygenta między innymi orkiestry Opery Royal w Wersalu. W programie muzyka mistrzów weneckich, którzy Bacha inspirowali - tak o środowym (20.07) koncercie w ramach 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego mówił w "Poranku Dwójki" jego dyrektor Piotr Oczkowski.
rozwiń zwiń