"Pokuta kawalera Don Toledo". Słuchowisko znalezione w archiwum

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 17:00
"Rękopis znaleziony w Saragossie" - arcyromans Jana Potockiego - fascynuje czytelników swoją tajemniczością od ponad dwóch wieków. Pół wieku temu powstał i do dziś jest oglądany film Wojciecha Hasa. A my przedstawiamy słuchowisko jeszcze starsze niż film - zostało zrealizowane w roku 1955.
Portret Jana Potockiego w książce A. Brucknera Jana hr. Potockiego prace i zasługi naukowe
Portret Jana Potockiego w książce A. Brucknera "Jana hr. Potockiego prace i zasługi naukowe"Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

"Czy istnieje wiele tajemnic w literackich dociekaniach?" – pytał Jan Błoński – i odpowiadał: "można by powiedzieć, że składają się one z samych zagadek, i na tym poprzestać. Ale na pewno istnieją takich zagadek całe skupiska. Myślę o »Rękopisie znalezionym w Saragossie«, gdzie zagadkowy jest temat, niejasne postacie, ale także autorstwo książki i wielonarodowość bohaterów".
Jan Potocki (1761-1815) polski arystokrata, postać niezwykle barwna. Zajmował się przede wszystkim działalnością naukową; badał m.in. dzieje starożytnej Słowiańszczyzny. Był podróżnikiem, zjechał całą Europę i część Afryki. Podczas nieudanej wyprawy do Chin dotarł aż do dzisiejszego Ułan Bator w Mongolii. Opublikował wiele dzienników z podroży i prac poświęconych historii odwiedzanych miejsc. Uczestniczył w obradach Sejmu Wielkiego. Pisał też jednoaktówki i prozę, ale prawdopodobnie nie podejrzewał, że do historii przejdzie właśnie jako twórca literacki. Pisał wyłącznie w języku francuskim. Nad "Rękopisem znalezionym w Saragossie" pracował od lat 90. XVIII w, a ukończył powieść prawdopodobnie niedługo przed samobójczą śmiercią.

Jan Potocki - "Pokuta kawalera Don Toledo" na podst. "Rękopisu znalezionego w Saragossie" w przekładzie Edmunda Chojeckiego

Adaptacja: Orszulska Zofia

Reżyseria: Michał Melina

Obsada: Czesław Wołłejko, Andrzej Łapicki, Tadeusz Fijewski, Andrzej Szczepkowski, Mieczysław Milewski, Józef Maliszewski, Lucyna Winnicka, Mieczysław Pawlikowski, Stefan Witas, Alicja Pawlicka

15 marca (sobota), godz.19.00-20.00

jp/mc

Czytaj także

Jerzy Skarżyński - wytłumaczyć postać kostiumem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 18:00
- W kształcie plastycznym chciałem wymyślić dla bohaterów wiarygodne zaplecze oraz miejsce antropologiczne, geograficzne i obyczajowe - wspominał Jerzy Skarżyński pracę na planie "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baśń tysiąca i jednej religii w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 23:00
W piątkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o premierze spektaklu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Pawła Świątka. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 8 lutego.
rozwiń zwiń