X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zabawy hiszpańskiego noblisty z Łazikiem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 01:00
Dwójka zaprasza na słuchowisko "Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu" według powieści Camillo Jose Celi.
Audio

"Żywot Łazika z Tormesu" anonimowego autora to arcydzieło XVI-wiecznej literatury hiszpańskiej, które zapoczątkowało gatunek powieści łotrzykowskiej/szelmowskiej. Opiewa przygody bohatera typu picaro (stąd inna nazwa tego typu powieści: pikaryjska); w języku hiszpańskim słowo to oznacza najczęściej młodego chłopca - zaradnego, sprytnego, mającego za nic prawo, normy i konwencje społeczne, którego nędza zmusza do zdobywania środków do życia najróżniejszymi sposobami. Z ogromną energią i sprytem bohater dąży do znalezienia sobie miejsca w brutalnym świecie i uniknięcia nędzy przy możliwie małym nakładzie pracy. Przygody Łazarza opisane są z dużą ilością ironii i optymizmu. Ten typ łotrzyka, "przyrodni brat" Sowizdrzała, zrobił olbrzymią karierę w literaturze europejskiej.

Bezpośrednio nawiązuje też tego do starego pierwowzoru Camilo Jose Cela, jeden z największych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy hiszpańskich, laureat Nagrody Nobla w 1989 roku. Jego powieść - "Nowe przygody i nieszczęścia Łazika z Tormesu" wydane w roku 1944 - jest z jednej strony zabawą literacką, z drugiej opowieścią kryjącą pod warstwą humoru i nonszalancji głęboką refleksję nad kondycją współczesnego człowieka.

W rolę Łazika wcielił się Zdzisław Wardejn. W pozostałych rolach wystąpili: Jacek Braciak, Gustaw Lutkiewicz, Krystyna Tkacz, Stanisław Brudny, Witold Pyrkosz, Marcin Troński, Izabella Bukowska, Eugeniusz Robaczewski, Wojciech Wysocki, Janusz Bukowski i Sylwester Maciejewski.

Adaptacja: Bogumiła Prządka;  opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko; realizacja: Ewa Szałkowska; reżyseria: Jan Warenycia.

3 lutego (piątek), godz. 22:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryminał odnaleziony w archiwum

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 12:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego "Powieść pod różą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pornografia z medalem noblowskim

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 14:41
Camilo José Cela sztokholmską nagrodę otrzymał "za bogatą i mocną prozę, która z powściągliwym współczuciem ukazuje bezbronne istnienie człowieka". Stwierdzając, że to pisarstwo "mocne", Akademia wybrała najdelikatniejsze z możliwych określeń...
rozwiń zwiń