X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kiedy sport i polityka się spotkają, rzeczywistość eksploduje"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 17:00
- Władcy totalitarnych imperiów w Europie interesowali się sportem, a to na życie zawodników wpływało tragicznie. Tyrani tak bezwzględnie nimi sterowali, by uzyskiwać dla siebie jak największe polityczne korzyści - mówił w Dwójce Zbigniew Rokita, autor książki "Królowie strzelców"
Audio
  • Związki sportu i polityki w Europie Wschodniej (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Królowie strzelców
Okładka książki "Królowie strzelców"Foto: mat. prasowe

Hajstry 1200.jpg
"Do przyrodopisarstwa trzeba dorosnąć"

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był autor reporterskiej książki "Królowie strzelców" - opowieści o Europie Wschodniej ostatniego stulecia pokazanej przez pryzmat sportu i polityki. Zbigniew Rokita przemierzył region od Budapesztu i Górnego Śląska, przez Abchazję i Górski Karabach, po Charków, Petersburg i Kowno. W swej książce opisuje m.in. tragiczną historię pionierów radzieckiej piłki nożnej, którzy założyli klub Spartak Moskwa będący największym rywalem Dynama Moskwa, mającego za protektora Ławrientija Berię.

- Krwawy szef NKWD był bezwzględnym prześladowcą swoich sportowych rywali i wtrącił liderów Spartaka do łagru. Ich tragiczny los odmienił się dopiero po jego zgładzeniu. Śmierć Berii doprowadziła także do likwidacji wielu innych klubów z "dynamem" w nazwie, co miało ukrócić macki wszechwładnego resortu. Za tymi posunięciami stali zaś protektorzy klubów, będący znaczącymi postaciami w armii lub milicji, którzy chcieli wzmocnić swoje wpływy - opowiadał gość audycji.

Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać "najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów"? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Czy biznes, który chce dziś wpływać na wyniki sportowe, nie jest podobny do minionej polityki? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: Zbigniew Rokita (reportażysta, autor książki "Królowie strzelców")

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karawany śmierci i niezniszczalne piękno. Twarze Armenii

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:56
- To jest kraj bardzo ciężko doświadczony przez historię. Ale z drugiej strony jest w nim piękno, a w ludziach: optymizm - podkreślała Małgorzata Nocuń, współautorka książki "Armenia. Karawany śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kioskarka i fryzjerka udzielają lekcji życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
– Wydaje mi się, że wiele można nauczyć się od prostych ludzi, którzy prowadzą zwykłe życie i którym nie przeszłoby przez myśl, że mogliby być czyimiś nauczycielami – mówił Michał Cichy, autor książki "Pozwól rzece płynąć".
rozwiń zwiń