"Kiedy sport i polityka się spotkają, rzeczywistość eksploduje"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 17:00
- Władcy totalitarnych imperiów w Europie interesowali się sportem, a to na życie zawodników wpływało tragicznie. Tyrani tak bezwzględnie nimi sterowali, by uzyskiwać dla siebie jak największe polityczne korzyści - mówił w Dwójce Zbigniew Rokita, autor książki "Królowie strzelców"
Audio
  • Związki sportu i polityki w Europie Wschodniej (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Królowie strzelców
Okładka książki "Królowie strzelców"Foto: mat. prasowe

Hajstry 1200.jpg
"Do przyrodopisarstwa trzeba dorosnąć"

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był autor reporterskiej książki "Królowie strzelców" - opowieści o Europie Wschodniej ostatniego stulecia pokazanej przez pryzmat sportu i polityki. Zbigniew Rokita przemierzył region od Budapesztu i Górnego Śląska, przez Abchazję i Górski Karabach, po Charków, Petersburg i Kowno. W swej książce opisuje m.in. tragiczną historię pionierów radzieckiej piłki nożnej, którzy założyli klub Spartak Moskwa będący największym rywalem Dynama Moskwa, mającego za protektora Ławrientija Berię.

- Krwawy szef NKWD był bezwzględnym prześladowcą swoich sportowych rywali i wtrącił liderów Spartaka do łagru. Ich tragiczny los odmienił się dopiero po jego zgładzeniu. Śmierć Berii doprowadziła także do likwidacji wielu innych klubów z "dynamem" w nazwie, co miało ukrócić macki wszechwładnego resortu. Za tymi posunięciami stali zaś protektorzy klubów, będący znaczącymi postaciami w armii lub milicji, którzy chcieli wzmocnić swoje wpływy - opowiadał gość audycji.

Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać "najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów"? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Czy biznes, który chce dziś wpływać na wyniki sportowe, nie jest podobny do minionej polityki? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: Zbigniew Rokita (reportażysta, autor książki "Królowie strzelców")

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karawany śmierci i niezniszczalne piękno. Twarze Armenii

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:56
- To jest kraj bardzo ciężko doświadczony przez historię. Ale z drugiej strony jest w nim piękno, a w ludziach: optymizm - podkreślała Małgorzata Nocuń, współautorka książki "Armenia. Karawany śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kioskarka i fryzjerka udzielają lekcji życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
– Wydaje mi się, że wiele można nauczyć się od prostych ludzi, którzy prowadzą zwykłe życie i którym nie przeszłoby przez myśl, że mogliby być czyimiś nauczycielami – mówił Michał Cichy, autor książki "Pozwól rzece płynąć".
rozwiń zwiń