X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Ferency i "Kompleks polski" Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 10:53
W Dwójce słuchaliśmy fragmentów jednej z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego, która czekała na oficjalne wydanie przez 12 lat.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Napisany w 1976 roku, złożony i po interwencji cenzury wycofany z wydawnictwa "Czytelnik" stał się jedną z pierwszych książek opublikowanych w drugim obiegu. Od razu zyskał sobie duże uznanie odbiorców. Nie tylko dlatego, że zawierał przenikliwą diagnozę peerelowskiej rzeczywistości i kształtujących ją politycznych i obyczajowych mechanizmów. Był przede wszystkim zapisem stanu zbiorowej świadomości, katalogiem podświadomych lęków, przeczuć i tęsknot zniewolonego społeczeństwa.

Tadeusz Konwicki - pisarz o skomplikowanej biografii politycznej (udział w konspiracji wileńskiej, potem zaangażowanie po stronie systemu stalinowskiego, wreszcie odejście z PZPR) opisuje w tej powieści kolejkę ludzi oczekujących w Wigilię na dostawę złotych obrączek z ZSRR. Dostawa się pojawia, ale nie ma w niej obrączek, tylko radzieckie samowary oraz losy umożliwiające zwycięzcy wyjazd do "ojczyzny proletariatu".

W kolejce tej znajdujemy cały przekrój społeczeństwa lat 70.: jest "Konwicki", jest człowiek, który miał na nim wykonać wyrok za zdradę, jest oprawca tegoż, jest wiele osób poprzebieranych, które na początku zdają się być kim innym niż za chwilę. Stojąc w kolejce, piją, rozmawiają. Niektórzy czekają na wigilijny cud.

***

Tytuła audycji: Książka do słuchania 

Czytał: Adam Ferency

Przygotwała: Anna Lisiecka

Data emisji: 8.12.2015-8.01.2016

Godzina emisji: 19.00

jp/mm/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: nie chcę, by czytało mnie wielu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:50
– Na ulicy spotykam ludzi ordynarnych i prymitywnych. Ciarki przechodzą mi po plecach na myśl, że ktoś taki mógłby wziąć moją książkę do ręki – mówił Tadeusz Konwicki w 1992 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Englert za Konwickim: nie uciekniesz przed ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 20:00
- Nie pozbędziemy się pytania o to, kim jesteśmy. A nie żyjemy w utopii, lecz w kraju pewnych kłopotów i tradycji - mówił reżyser o słynnym spektaklu telewizyjnego "Wniebowstąpienie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Konwicka: w cieniu dużego drzewa nic nie rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:00
- To zdanie syna Miłosza odnieść można do dzieci wszystkich wybitnych osób. Dlatego w młodości w ogóle nie czytałam książek ojca - zdradziła Maria Konwicka, córka wybitnego twórcy i gość festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń