Etnokraków. Fortepiany śpiewające... oberki. Transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 14:00
Muzyka tradycyjna znów fascynuje młodych wykonawców klasyki. Zobacz występy Pianohooligana oraz zespołu Kwadrofonik.
Pianohooligan to niepokorny wizjoner, enfant terrible polskiej sceny muzycznej, artysta błyskotliwie łączący (czasami dekonstruujący) wątki muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej, ale i inspiracje ludowe
Pianohooligan to niepokorny wizjoner, enfant terrible polskiej sceny muzycznej, artysta błyskotliwie łączący (czasami dekonstruujący) wątki muzyki klasycznej, współczesnej, jazzowej, ale i inspiracje ludoweFoto: materiały promocyjne

Wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – "Requiem Ludowe" – jest jednym z najważniejszych fonograficznych wydarzeń tego roku. Podczas krakowskiego festiwalu artyści mają przedstawić zupełnie nowy materiał. Na koncert Adama Struga i grupy Kwadrofonik złożą się wykonywane a capella liryczne pieśni kurpiowskie i instrumentalne komentarze do tychże.

*

Najnowszy projekt Pianohooligana - Piotra Orzechowskiego to "15 Studies for the Oberek". Owe „Studia”, uwiecznione już także na świetnie przyjętej płycie, to zbiór krótkich szkiców muzycznych, poświęconych konkretnym cechom oberka, przywołujących na myśl fortepianową miniaturę. Utwory stanowią próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

*

W piątkowy wieczór wystąpi także Maria Kalaniemi - jedna z najwybitniejszych europejskich instrumentalistek kręgu world music i jedną z najbardziej uznanych fińskich artystek. Jej autorskie albumy oraz wspaniałe efekty współpracy z innymi twórcami urastają do rangi wydarzeń. Była członkiem cenionych pionierskich grup Niekku i Aldargaz, wyznaczających nowe ścieżki w fińskiej muzyce. Z Marią Kalaniemi wystąpi w Krakowie jej stały współpracownik Timo Alakotila.

Program:

18.30-19.15 Adam Strug & Kwadrofonik (Polska)

19.30-20.15 Maria Kalaniemi & Timo Alakotila (Finlandia)

20.30-21.30 Pianohooligan (Polska)

***

Transmisja wideo na naszej stronie. Transmisja audio - na antenie Dwójki w piątek (10.07) w godz. 18.00-22.30. W "Podróż na jeden koncert"zapraszają Anna Szewczuk i Kuba Borysiak.

mm/mc

Czytaj także

"Requiem ludowe" na płycie. Zobacz wideo z koncertu w Poznaniu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:00
– Ten projekt jest eksperymentem, który dzieje się między muzykami – mówił krytyk muzyczny Tomasz Janas o "Requiem ludowym". Nagranie wideo koncertu dostępne poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nas czeka na festiwalu EtnoKraków? Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 19:00
Kuba Borysiak przedstawia subiektywny przegląd artystów, którzy występują na współorganizowanym przez Dwójkę największym święcie muzyki etnicznej w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie korzenie klasyków węgierskiego folku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 18:00
Grupa Buda Folk Band wzięła udział w koncercie inaugurującym 17. festiwal EtnoKraków. Muzycy zdradzili w Dwójce, że ich zespół narodził się w... Szczecinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Banda Corapi: W Kalabrii wstydzono się folku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 17:01
- W latach 80. pieśni ludowe śpiewano tylko w zaciszu domowym - opowiadali w Dwójce muzycy włoskiego zespołu, który wystąpił podczas festiwalu EtnoKraków.
rozwiń zwiń