Finałowy koncert festiwalu Chopin i jego Europa w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 15:44
Na finał 11. Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa zagrają Ingolf Wunder, Yulianna Avdeeva i Krzysztof Jabłoński.
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała także jako studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych
Yulianna Avdeeva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Eleny Ivanovej, z którą pracowała także jako studentka Rosyjskiej Akademii Muzyki im. GniesinychFoto: Kancelaria Prezydenta Polski, GFDL 1.2, Wikimedia Commons

Cała trójka znakomitych pianistów jest w prestiżowym gronie laureatów Konkursu Chopinowskiego. Rosjanka Yulianna Avdeeva zwyciężyła na zawodach w roku 2010. Na tym samym konkursie Austriak Ingolf Wunder zdobył II nagrodę. Otrzymał dodatkowo nagrodę publiczności i nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu i Poloneza-fantazji.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

W finale festiwalu "Chopin i jego Europa" nie zabraknie polskiego akcentu. Pianista Krzysztof Jabłoński, laureat III nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985), wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Program:

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Sergiusz Rachmaninow Rapsodia na temat Paganiniego op. 43, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Wyk. Ingolf Wunder, Yulianna Avdeeva i Krzysztof Jabłoński – fortepiany, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk

***

Na audycję "Podróż na jeden koncert" zapraszamy w sobotę (29.08) w godz. 20.00-23.00. Program poprowadzą Piotr Matwiejczuk i Grzegorz Dąbrowski.

bch/mc

Czytaj także

Anderszewski: uznałem, że to mnie wzbogaci

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 19:03
- Nie mam dużego doświadczenia ze śpiewakami i z tym repertuarem - mówił w Dwójce ceniony pianista, który na festiwal "Chopin i jego Europa" przygotował recital pieśni Roberta Schumanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tobias Koch i zagadka czarnych fortepianów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:00
- Gdy używamy Yamahy, Beiersdorfa czy Steinwaya to w jakimś sensie wszystko brzmi tak samo. Straciliśmy tę cudowną różnorodność fortepianów - mówił w Dwójce wybitny pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władimir Aszkenazi - pianista o sercu dyrygenta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 12:07
- Gdy po raz pierwszy usłyszałem orkiestrę, byłem całkowicie oczarowany - mówił o początkach swojej miłości do muzyki symfonicznej dyrygent Władimir Aszkenazi.
rozwiń zwiń